Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13605 miejsce

Jak wybrać OFE? Poradnik przed kolejnym losowaniem

Na kilka dni przed losowaniem członków OFE proponuję jak najmniej skomplikowany przewodnik po Otwartych Funduszach Emerytalnych. Czym się kierować? Jak wybierać? Zapraszam do lektury.

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostały wprowadzone jako instrument rynku emerytalnego w roku 1999 i były wynikiem wprowadzenia w życie jednej z największych reform III RP. Skutkiem tej reformy był podział systemu emerytalnego na trzy filary:

I Filar - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obowiązkowy),
II Filar - Otwarte fundusze emerytalne zarządzane przez prywatną instytucję finansową (obowiązkowy),
III Filar - Dobrowolne indywidualne ubezpieczenie emerytalne.

OFE w swych założeniach miały być odpowiedzią na bolączki systemu emerytalnego, niekorzystnych zmian demograficznych i problemów ZUS, który w przyszłości mógłby mieć problemy z obsługą emerytalną społeczeństwa. Istota działania OFE jest niezwykle prosta.)

Na polskim rynku funkcjonuje w tej chwili 14 funduszy, które w założeniach, powinny ze sobą konkurować poziomem opłat płaconych przez klientów oraz wynikami inwestycyjnymi. Wydaje się jednak, że ustawodawca inaczej wyobrażał sobie pojęcie „konkurencji”.

Wielu obserwatorów rynku OFE twierdzi, że konkurencja między poszczególnymi funduszami nie istnieje. Rynek OFE jest niezwykle skostniały, wystarczy zauważyć że trzy największe OFE (AVIVA, ING, PZU) mają około 60 proc. udział w rynku (wg aktywów netto funduszy).

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ofe poradnik


Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Już po dwóch - trzech latach różnica jest zauważalna. Będąc w najsłabszych OFE możemy stracić nawet ok. 4%. Trzeba pomyśleć o takich kwestiach od razu, a nie czekać na losowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Patula
 • Patula
 • 22.09.2012 16:45

Ja bym tego nie nazwała szczęśliwym tylko ślepym losem. Im lepiej wybierzemy sobie fundusz tym większe będą szanse na zwiększenie świadczenia emerytalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zombi28
 • zombi28
 • 22.05.2012 20:36

Należy informować społeczeństwo, że świadomy wybór OFE jest bardzo korzystny dla naszych przyszłych emerytur. Nie zostawiajcie wyboru OFE szczęśliwemu losowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaja
 • kaja
 • 12.01.2012 19:38

Jak by była tylko taka możliwość to ja z miłą chęcią sama bym pieniądze, które są co miesiąc do nich przelewała samodzielnie zainwestowała. Nie wiem albo w lokaty w getinie, albo w jakieś fundusze. Na bank bym na tym lepiej wyszła,

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka
 • Anka
 • 12.01.2012 16:30

Jeżeli wierzycie, że to nam da minimalną szanse na spokojną starość to wybierajcie... ja wierzę tylko w sukcesywne odkładanie. Oszczędzanie to podstawa - nie wierzę, że ktoś pozwoli mi na spokojną emeryturę bez lęku, że nie wytrzymam od 1 do 1 bo skończy się kasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cero
 • Cero
 • 11.01.2012 18:42

Ok nawet jeśli wybierzesz to i tak kokosów nie dostaniesz. Problem z systemem emerytalnym jest taki że przestaje wyrabiać i z każdym rokiem dostaniemy coraz to mniej, aż będziemy musieli dorabiać aż do śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej wybrać samemu niż dać się wylosować :) Oto porównanie: http://www.money.pl/emerytury/porownanie/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej wybrać samemu niż dać się wylosować :) Oto porównanie: http://www.money.pl/wyszukiwarka/ofe+por%F3wnanie,s.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
 • Adam
 • 08.01.2012 18:26

Ciekawe Sondaże - http://www.podane.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.