Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9022 miejsce

Jak wybrać rodzica chrzestnego?

Zastanawiasz się, kogo wybrać na rodzica chrzestnego dla swojego dziecka? Musisz wiedzieć, że decyzja ta nie może zostać podjęta pochopnie. Idealny chrzestny musi spełnić bowiem wiele istotnych kryteriów.

 / Fot. Tom Adriaenssen, CC 2.0A wszystko dla dobra przyszłego chrześcijanina. Warto pamiętać, że rolą rodzica chrzestnego jest przede wszystkim duchowe wychowywanie nowego członka Kościoła. Przy jego wyborze nie warto więc kierować się stanem konta ani stopniem pokrewieństwa czy zażyłości. Ważna jest odpowiednia postawa chrześcijańska. Zadaniem rodzica chrzestnego jest formowanie dziecka w wierze i praktyce życia chrześcijańskiego. W jaki sposób? Głównie poprzez rozmowę oraz dawanie przykładu swoim właściwym zachowaniem, przejawiającym się m.in. w praktykowaniu wiary. Niewskazane jest raczej wikłanie się w różnego rodzaju skandale obyczajowe. Podobnego zdania jest królowa Elżbieta II, która oburzyła się na wieść o jednym z proponowanych kandydatów na chrzestnego jej prawnuka Georga Alexandra Louisa. Ma nim zostać Guy Pelly. Człowiek ten, jak donosi serwis „National Enquirer”, cytowany przez tvn24.pl, znany jest z hulaszczego trybu życia. Jest właścicielem sieci klubów nocnych, prawdopodobnie nadużywa również alkoholu. Jak dodaje „National Enquirer”, według źródła w rodzinie królewskiej: „Kiedy Jej Wysokość zobaczyła imię Pelly'ego na liście proponowanych przyszłych rodziców chrzestnych, natychmiast sprzeciwiła się tej decyzji, mówiąc że mężczyzna nie nadaje się do tej roli”. Kto zatem nadaje się do roli rodzica chrzestnego?

Chrzestni według Kodeksu Prawa Kanonicznego

W rozdziale IV KPK zawarto szczegółowe wytyczne odnośnie rodziców chrzestnych:

1. Jeżeli okoliczności na to pozwalają, przyjmujący chrzest powinien mieć przynajmniej jednego chrzestnego. Niekonieczne jest zatem, czasem siłowe, poszukiwanie drugiego z nich. Jeżeli decydujemy się na parę chrzestnych, powinniśmy wybrać kobietę i mężczyznę. Tak stanowi prawo kanoniczne, które w oryginalnym, łacińskim brzmieniu, zamiast słowa „dwoje chrzestnych”, podaje sformułowanie „unus et una”, czyli „jeden i jedna”.

2. Chrzestnego wyznacza sam przyjmujący chrzest albo jego rodzice lub opiekunowie, a w przypadku ich braku - proboszcz lub szafarz chrztu. Nikogo nie można zmusić do pełnienia tej ważnej funkcji. Kandydat na chrzestnego musi mieć świadomość odpowiedzialności wynikającej z powierzonego mu zadania i szczerze chcieć to zadanie wykonywać.

3. Kolejnym wymogiem jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Chrzestny musi mieć ukończone 16 lat. Jeżeli zajdą jakieś szczególne okoliczności, proboszcz może wyrazić zgodę na ustanowienie chrzestnym osoby młodszej.

4. Rodzic chrzestny musi być katolikiem wybierzmowanym i takim, który przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii. Jego życie powinno być zgodne z wiarą chrześcijańską. Co rozumiemy pod tym hasłem? Przede wszystkim przestrzeganie Bożych Przykazań, nieprzebywanie w niesakramentalnym związku, czynny udział w życiu Kościoła, ale też dojrzałość i świadomość religijną, która pozwoli na kompetentne duchowe rozwijanie dziecka: naukę modlitwy, rozmowy o Bogu, przygotowywanie do życia we wspólnocie chrześcijańskiej, wspieranie w trudnych momentach.

5. Według KPK, chrzestny musi być „wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej”. Jakie kary kanoniczne wyróżnia Kodeks Prawa Kanonicznego?

• Ekskomunikę, czyli wyłączenie z życia Kościoła;
• Interdykt, czyli zakaz przyjmowania sakramentów (w przypadku ludzi świeckich) oraz zakaz udzielania sakramentów (w przypadku duchownych);
• Suspensę, dotyczącą tylko kapłanów i polegającą na zakazie bądź ograniczeniu możliwości pełnienia czynności wynikających z ich funkcji czy zajmowanego stanowiska;
• Kary ekspiacyjne, czyli zakaz lub nakaz przebywania w określonym miejscu, pozbawienie praw, tytułów, przeniesienie na inny urząd lub wydalenie ze stanu duchownego;
• Środki karne oraz pokuty.

6. Rodzic chrzestny nie może też być ani ojcem ani matką przyjmującego chrzest.

7. A co w przypadku kandydata, który należy do niekatolickiej wspólnoty kościelnej? Istnieje możliwość wyznaczenia go, nie jako chrzestnego, a świadka chrztu i tylko w parze z chrzestnym katolikiem.

Chrzestny nie tylko od święta

Wybierając chrzestnego, warto pamiętać, by była to osoba gotowa towarzyszyć dziecku w jego chrześcijańskim życiu nie tylko od święta i na zaproszenie, przynosząc koniecznie drogi prezent. Idealny rodzic chrzestny powinien pomagać w rozwoju dziecka także na co dzień. Powinien być jego mentorem, nie tylko w sprawach wiary. Rodzice chrzestni powinni utrzymywać stały kontakt ze swoim "chrześniakiem". Ważne jest wspólne spędzanie czasu, wykorzystywanie wszystkich możliwych okazji do tłumaczenia świata, udzielania cennych rad. Istotne są zarówno "czysto fizyczne" spotkania, jak i wymiana listów, e-maili czy choćby sms-ów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tomku - możesz np. powiedzieć że jesteś rozwodnikiem albo co trudniej sprawdzić poganinem (wyznawcą religii etnicznej). :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedzieć, że masz na "bakier" z proboszczem :) Bez "kwitka na wiarę" nic nie załatwisz, a to czy wierzysz czy jakim jesteś człowiekiem? - Nieważne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba się wybrać na kurs asertywności i nauczyć odmawiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam inne pytanie.
Jak się wymigać z bycia chrzestnym, kiedy ktoś poprosi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.