Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

919 miejsce

Jak wybrać solidną firmę budowlaną?

Budowa domu systemem gospodarczym niesie za sobą wiele zobowiązań spoczywających na inwestorze. Nie każdy ma na tyle wolnego czasu i wiedzy dotyczącej technik budowlanych. Dlatego w wielu przypadkach lepiej zatrudnić ekipę budowlaną.

Cena nie najważniejsza

Inwestycja polegająca na wybudowaniu domu pociąga za sobą wysokie koszty. Nie powinniśmy jednak oszczędzać zanadto na najważniejszych kwestiach z tym związanych, m.in. na ekipie budowlanej, która odpowiada za solidność fundamentów i całego budynku, w jakim docelowo chcemy zamieszkać.

Cena usługi wybudowania domu jednorodzinnego nie powinna być najważniejsza dla osób poszukujących solidnej firmy budowlanej. Liczy się dobra opinia i renoma, jaką cieszy się dane przedsiębiorstwo, fachowość działania, poziom kwalifikacji i doświadczenia zatrudnianych pracowników oraz specjalizacja w danej technologii budowy domu. Firma budowlana może cieszyć się znakomitą opinią wśród naszych znajomych, ale buduje zwykle domy tradycyjne, murowane, a my chcielibyśmy postawić dom kanadyjski. Jeśli to możliwe, powinniśmy zatem znaleźć taką ekipę, która ma na swoim „koncie” co najmniej kilka takich budynków mieszkalnych.

Dobrym pomysłem dla sprawdzenia, jak w praktyce działa firma budowlana będzie odwiedzenie budowy, na której pracuje. Można wtedy zobaczyć na własne oczy, czy pracownicy wykonują rzetelnie swoje obowiązki i czy na placu budowy panuje porządek. Świadczy to o zorganizowanym działaniu ekipy budowlanej.

Zatrudnij kierownika budowlanego i inspektora nadzoru

Istnieje konieczność zatrudnienia do budowy domu kierownika budowy. Często to firma, której powierzamy budowę naszego domu ma w swoich szeregach osobę posiadającą odpowiednie ku temu kwalifikacje. Jeśli jej nie ma lub chcielibyśmy zatrudnić niezależnego kierownika budowy, który będzie pilnował porządku i planowości prac, powinniśmy rozejrzeć się za kimś z doświadczeniem, kto rzetelnie wykona swoje obowiązki. Jest to wymóg prawny, od którego nie da się odstąpić.

Jak szacuje serwis Oferteo, koszt zatrudnienia kierownika budowy to około 3 tys. zł miesięcznie, choć można znaleźć i oferty za połowę tej stawki. Tutaj podobnie jak w przypadku wyboru firmy budowlanej, nie cena jest najważniejsza. Dobrze jest wybrać kogoś z polecenia, kto wcześniej już kierował budową podobnego obiektu.

Oprócz kierownika budowy można, ale nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru, który mógłby na miejscu budowy reprezentować nasze interesy. W przeciwieństwie do kierownika budowy, inspektor nadzoru nie musi być obecny codziennie na placu budowy. Koszt usługi wynosi od 100 do około 300-400 zł. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem, możemy dla własnego spokoju zatrudnić wykwalifikowanego inspektora nadzoru.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.