Facebook Google+ Twitter

Jak wybrać solidne biuro podróży? 10 porad, które zapewnią Ci udany urlop

Kłopoty w branży turystycznej oraz seria spektakularnych bankructw w ostatnich latach nie odstraszyła Polaków od biur podróży. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby nie zepsuć sobie urlopu.

 / Fot. Sevtap ÖnPomimo bankructw, wzrasta liczba chętnych na zagraniczne wojaże

W zeszłym roku zbankrutowało kilkanaście biur podróży, w efekcie czego blisko 7 tys. turystów zostało wyrzuconych z hoteli w trakcie urlopów i musiało być sprowadzanych do kraju - pisze "Gazeta Wyborcza". Według Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, w I półroczu 2013 r., korzystając z usługom biur turystycznych, za granicę zdecydowało się wyjechać o 3,6 proc. więcej osób, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Zanim zdecydujesz się na wybór biura podróży, poznaj 10 praktycznych porad.

1) Stawiaj na renomowane biura - owszem, wiele mniejszych biur jest wartych uwagi, ale lepiej postawić na sprawdzoną firmę.

2) Każde biuro musi być zarejestrowane w Urzędzie Marszałkowskim adekwatnym dla danego województwa. Możemy sprawdzić biuro pod adresem internetowym http://www.turystyka.gov.pl/. Dodatkowo w Urzędzie Marszałkowskim można dowiedzieć się, czy na dane biuro podróży wpłynęły skargi.

3) Pomocne w ocenie kondycji biura, mogą okazać się również opinie izb turystyki oraz zrzeszeń biur podróży.

4) Warto sprawdzić również fora internetowe, gdzie turyści chętnie dzielą się swoimi opiniami, oraz dokładnie przeanalizować stronę internetową biura podróży.

5) Należy sprawdzić, czy biuro podróży jest wpisane do Krajowego Rejestru Długów.

6) Warto upewnić się, czy pod terminem "biuro podróży" kryje się faktyczny organizator, pośrednik, czy tylko agent turystyczny.

7) Cena powinna być adekwatna do standardu.

8) Powinniśmy zwrócić również uwagę, czy w kraju, do którego zamierzamy wybrać się w podróż, jest polska placówka dyplomatyczna. W razie ogłoszenia upadłości biura, to ona zajmuje się organizowaniem powrotu do kraju.

9) Jeżeli biuro podróży upada, to jest ono zobowiązane do pokrycia kosztów podróży - nie zawsze ma to jednak miejsce.

10) Kwestią upadłości biura podróży zajmuje się syndyk masy upadłościowej i to do niego powinniśmy zgłosić się z ewentualnymi roszczeniami. Urząd Marszałkowski odpowiada za rejestrację biur podróży, nie ponosi jednak odpowiedzialności stricte materialnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Od paru lat wyjeżdżam z Itaką ale zanim wybrałem tego touroperatora to rzeczywiście większość z tych punktów w artykule, wykonałem. Wydaję mi się że te biuro jest na silnej pozycji lidera i raczej prędko to się nie zmieni. W przyszłym tygodniu idę wykupić coś na styczeń 2014 bo można do 33% zaoszczędzić a i tak potem jeszcze można zmienić rezerwację bez poniesienia dodatkowych kosztów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst - szczegółowo i konkretnie. Myślę, że pierwszym krokiem przy wyborze biura będzie jeszcze zerknięcie na ranking biur z tego roku: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/wakacje-2013-ranking-biur-podrozy.html - od razu widać, które biura należy unikać, szkoda tracić czasu na przeglądanie ich oferty i sprawdzanie ich w tych wszystkich miejscach opisanych powyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.