Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

961 miejsce

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Program studiów, profil kształcenia, organizacja praktyk studenckich czy wsparcie finansowe - to jedne z aspektów, które warto rozważyć wybierając uczelnię wyższą.

 / Fot. Źródło: https://www.pexels.com/

Program studiów, czyli czego będę się uczył?


Wybierając przyszłą uczelnię sprawdź dokładny program nauczania na kierunku, który Cię interesuje. Zajrzyj nie tylko do zakładki „Rekrutacja” ale również „Studia”. Przejrzyj program pod kątem przedmiotów, liczby godzin i warunków zaliczenia. Informatyka na politechnice może mieć nieco inny program studiów niż ta na uniwersytecie, a liczba godzin przedmiotu, który nas szczególnie interesuje, lub wręcz przeciwnie, na który nie mamy ochoty poświęcać zbyt wiele czasu – może być różna na każdej z uczelni. Sprawdź również czy szkoła, którą chcesz wybrać oferuje indywidualny tok studiów.


Profil kształcenia, czyli jak będę się uczył?


Wykłady i teoria czy raczej ćwiczenia i praktyka? Kolejny krok to sprawdzenie ogólnego profilu kształcenia danej uczelni. Ważne, żeby uczelnia oferowała sprawdzoną wiedzę na wysokim poziomie, która jednocześnie nie jest oderwana od realiów rynku pracy. Warto zatem rozważyć wybranie tych szkół wyższych, które np. układają program nauczania i dobierają treści kształcenia we współpracy z pracodawcami lub oferują zdobywanie dodatkowych kwalifikacji potwierdzonych egzaminami czy certyfikatami.


Kiedy sprawdzę się w zawodzie?


Nawet najbardziej praktyczny profil kształcenia nie zastąpi samych praktyk. To podczas nich masz szansę zobaczyć jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca, zweryfikować swoje umiejętności czy poznać być może przyszłych pracodawców. Dlatego stojąc przed wyborem jednej z kilku uczelni, sprawdź jaki program praktyk oferują – zwróć uwagę na liczbę godzin przewidzianych na praktyki, miejsce ich odbywania, sposób organizacji czy możliwość skorzystania z praktyk zagranicznych. Niektóre uczelnie mają w swojej ofercie tzw. studia dualne, które dają możliwość pracy w zawodzie już od pierwszego roku studiów, np. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/, Politechnika Poznańska. Dobrym wyborem może być uczelnia, która współpracuje z pracodawcami i oferuje studentom praktyki w renomowanych, umożliwiających rozwój firmach i instytucjach.


Stypendium, płatny staż, fundusz sponsorowany – na jakie wsparcie finansowe uczelni mogę liczyć?


Wynajem mieszkania lub akademika, podręczniki, koszty utrzymania a w przypadku uczelni niepublicznych, również czesne – studiowanie wiąże się z wydatkami. Dlatego wybierając uczelnię warto sprawdzić czy i w jaki sposób wspiera studentów finansowo. Standardem są stypendia – najczęściej za wyniki w nauce czy sporcie lub stypendium socjalne, zależne od sytuacji materialnej studenta. Część uczelni oferuje jednak dodatkowe rozwiązania np. płatne staże, granty czy pomoc w otrzymaniu kredytu studenckiego. Informacja o tym z jakiego wsparcia finansowego będziesz mógł skorzystać na danej uczelni, może być jednym z ważnych kryteriów wyboru.


Czy uczelnia pomoże mi odnaleźć się na rynku pracy?


Dobra uczelnia wyposaży Cię nie tylko w wiedzę, umiejętności i dyplom, ale przygotuje również do skutecznego odnalezienie się na rynku pracy. Wybierając przyszłą uczelnię sprawdź koniecznie jak działa związane z nią Akademickie Biuro Karier! Szkolenia z przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji to norma, warto żeby uczelnia na której masz zamiar studiować oferowała nieco więcej, np. możliwość skorzystania z wizyt studyjnych, staże asystenckie dla studentów zainteresowanych karierą naukową czy indywidualne programy mentorskie. Świetnie jeżeli przy Biurze Karier działa również inkubator przedsiębiorczości. Zastanawiając się nad wyborem uczelni warto również sprawdzić jak szybko jej absolwenci znajdują pracę.


Jakie informacje o uczelni znajdę w rankingach i bazach danych?


Podejmując ostateczną decyzję o wyborze szkoły wyższej, warto poszukać informacji na jej temat nie tylko na oficjalnej stronie www. Wiele cennych informacji znajdziesz np. w ogólnopolskich rankingach uczelni czy serwisach prowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poniżej wykaz przydatnych linków:

Baza Informacji POL-on http://absolwenci.nauka.gov.pl/

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów,,

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2016 http://www.perspektywy.pl/RSW2016/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.