Facebook Google+ Twitter

Jak wychowywać dzieci? Poznajcie wskazówki duńskiego terapeuty rodzinnego!

Co oznacza bycie świadomym rodzicem? Jak wzmocnić w dziecku poczucie własnej wartości? Czy właściwie rozumiemy zachowania swoich dzieci? Na te i szereg innych pytań odpowiedzi udziela Jesper Juul - znany terapeuta rodzinny.

Okładka książki / Fot. Wydawnictwo MiNDW książce "Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?" Jesper Juul nie krytykuje zachowania rodziców, lecz podpowiada, jak nawiązać z dziećmi dialog, oparty na poszanowaniu godności obu stron:

Zachowanie dzieci jest równie ważne dla rozwoju i zdrowia rodziców, jak zachowanie rodziców dla rozwoju i zdrowia dziecka. Interakcja pomiędzy dorosłymi i dziećmi to proces wzajemnego uczenia się. Im bardziej szanujemy godność drugiego człowieka, tym więcej każdy z nas zyskuje.

Posiadanie dzieci jest nie lada wyzwaniem. To także wielka odpowiedzialność. Jak zatem stać się pełnowartościowymi rodzicami? Juul podpowiada, że warto nauczyć się hamować własny egocentryzm i postrzegać swoje dziecko jako istotę w pełni kompetentną. Autor podaje bardzo wiele przykładów relacji rodzica z dzieckiem, z których wnioski wyciąga sam czytelnik.

"Twoje kompetentne dziecko..." to książka, która może w dużym stopniu zmienić, a także rozszerzyć punkt widzenia u dorosłych. Uczy cierpliwości i dystansu do samego siebie. Pomimo tego, że to bardzo wartościowa lektura, nie czyta się jej łatwo. Autor pisze o sprawach trudnych, używając przy tym specjalistycznego języka. Tak więc zapracowany czy zmęczony codziennymi obowiązkami rodzic może szybko się do niej zniechęcić.

Czy poradnik ten jest obowiązkową lekturą każdego rodzica? Tego nie wiem. Myślę, że jak od początku bardzo dbamy o więzi z dzieckiem, poświęcamy mu odpowiednio dużo czasu, a przede wszystkim słuchamy je, szanujemy i DOSTRZEGAMY, to jej lektura nie będzie konieczna.

Natomiast, gdy adoptujemy całkiem obce dziecko, albo nie mamy takiego bliskiego kontaktu z naszym, odpowiednio wychowanym przez szkołę czy rówieśników, wtedy książka ta wydaje się być bardzo pomocna. Po pierwsze uświadamia problem, a po drugie zmienia nasze podejście i w konsekwencji daje wskazówki, jak sprawić, aby wszyscy się wzajemnie szanowali.

Sylwetka autora / Fot. Wydawnictwo MiNDJesper Juul jest duńskim terapeutą rodzinnym, a także pedagogiem o światowej renomie. Z jego książek czerpią wiedzę znani polscy psychologowie i mediatorzy rodzinni. "Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?" to najważniejsza jego książka, która m.in. uwalnia dzieci od odpowiedzialności za życie dorosłych, a także uwalnia rodziców od poglądu, że istnieje tylko jeden właściwy sposób wychowania.

Jesper Juul, "Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?"
Wydawnictwo MiND
Rok wydania: 2011, 2012

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.