Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Jak wychowywać trudne dzieci"? Poradnik

Ewa Bo
Ewa Bo
Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi. /Janusz Korczak/

Doktor Andreas Mehringer swoje profesjonalne doświadczenie zdobywał w okresie międzywojennym, a urodził się jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Dziedzina, której poświęcił całe swoje lata, nie ulega jednak rewolucyjnym przeobrażeniom.

Szczęśliwe dzieci (i dorośli) nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich rówieśnicy z rozbitych rodzin i domów dziecka są ciężko zranionymi na duszy ludźmi, wymagającymi niesłychanej uwagi i wrażliwości na ich los.

Autor, liczącego sto kilkadziesiąt stron poradnika "Jak wychowywać trudne dzieci" zawarł w nim swoje osobiste, pełne emocji rozważania i wspomnienia.

Były dyrektor domów dziecka, cytując wypowiedzi, listy i przywołując z pamięci fakty, burzy zakorzenione w nas powszechnie wyobrażenia o tym, że to głośne, niesforne dziecko jest źródłem największych problemów wychowawczych. Tymczasem, nie zwracając uwagi na ciche, zalęknione dzieci możemy pominąć równie poważny stan chorobowy, wymagający pilnej interwencji pedagoga.

Niemiecki pedagog wypracował przez lata praktyki metodę wychowania pensjonariuszy w domach dziecka, które zawarł w następujących regułach postępowania:
- traktuj dziecko poważnie
- zaakceptuj je takie, jakie jest
- pomóż mu się odnaleźć w grupie
- przekonaj je, że potrafi wykonać coś, co jest przydatne
- zaangażuj je w pracę o charakterze twórczym
- pamiętaj, że nie ma prawdziwej pedagogiki leczniczej bez wychowania religijnego
- kontroluj swoje postawy

Te podane w skrócie siedem zasad, sformułowanych przez doktora Andreasa Mehringera, wymaga bardziej szczegółowej lektury.

Warto wspomnieć, że autor, rozwijając punkt dotyczący religii wyjaśnia, że szanując poglądy innych ludzi na kwestię wiary w Boga, uważa ją za bardzo ważny element budowania wewnętrznej harmonii rozwijającego się umysłu. Rozdziela dyskusję o Kościele jako instytucji i wiary, która jest osobistą sferą przeżyć młodego człowieka.

Nie omieszka wspomnieć najważniejszej zasady traktowania dziecka podmiotowo, a nie przedmiotowo w procesie wychowania. Przytacza również przykłady rozczarowań, jakie często zdarzają się rodzinom zastępczym po dłuższym kontakcie z trudnym dzieckiem (mającym za sobą ciężkie przeżycia), które nie spełnia oczekiwań bezdzietnych małżeństw.

Andreas Mehringer, starając się zrozumieć motywy postępowania naturalnych rodziców, jest bardziej wymagający wobec tych, którzy pragną nimi za wszelką cenę zostać.

Doktor opowiada czytelnikowi o dramatycznych momentach, jakim jest oddanie dziecka do sierocińca (często ponowne). Wychowywanie w rodzinie zastępczej i w tak zwanych wioskach dziecięcych wymaga niesłychanego oddania i zrozumienia dziecka ze strony osoby, która zastępuje mu rodzica. Przezwyciężenie osobistej traumy jest niezwykle trudne i niemożliwe bez pomocy doświadczonych osób.

Książka "Jak wychowywać trudne dzieci" napisana jest bardzo przystępnym językiem. Rodzice, nauczyciele i wszyscy, którzy coraz częściej napotykają w swojej pracy dzieci sprawiające duże trudności wychowawcze, znajdą w niej mądre i sprawdzone rady.

Warto sięgnąć po tę książkę.

Andreas Mehringer "Jak wychowywać trudne dzieci"
Wydawnictwo WAM
Stron: 134

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto