Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15537 miejsce

Jak wydać własną książkę, czyli cierpienia autora

Jak wydać książkę? Do kogo się zwróć o pomoc? W jaki sposób się upewnić, czy pomysł na książkę jest dobry? Wreszcie na które punkty kontraktu należy zwróć szczególną uwagę?

Te wszystkie pytania zadaje sobie każdy początkujący pisarz czy poeta

Jak umieścić swoją książkę na półce w księgarni? / Fot. AKPADwa miesiące temu udało mi się przekroczyć magiczną granicę dzielącą pisarzy przed debiutem, a tych szczęśliwych - po debiucie. Czy rzeczywiście wydanie książki czyni pisarza człowiekiem spełnionym i szczęśliwym? Na pewno w pewien sposób tak… W każdym razie takie jest jego pierwsze wrażenie.
Czy wydanie książki będzie sukcesem, czy porażką zależy od wielu czynników takich jak temat i pomysł fabularny, wybór wydawcy i jego zaangażowanie w promocję i dystrybucję, wreszcie tytuł, okładka i zapewnienie książce odpowiedniej widoczności. Najwięcej jednak zależy od samego autora, a dokładniej rzecz biorąc od jego uporu i determinacji. Zacznijmy jednak od początku całego procesu wydawniczego.

Jak się zabrać do pisania

Każdy początkujący pisarz, marzący o debiucie literackim, powinien zadać sobie pytanie: “Co sprawi, że jego książka zostanie zauważona?.Jeśli pomysł na książkę nie jest wyjątkowo oryginalny powinien zbadać rynek, zorientować się, czy podobna historia nie została już wielokrotnie opisana; w przypadku książek biograficznych zastanowić się, czy losy opisywanych postaci mogą zainteresować obcych ludzi, a w przypadku wymyślonych historii, czy pomysł fabularny spodoba się czytelnikom.

Ciężko jest ocenić własną twórczość. Można oczywiście poprosić o ocenę rodzinę i przyjaciół, jednak skąd mieć pewność czy opinie będą szczere, a nie wynikające z sympatii krytyków do samego autora? Dużo lepszym rozwiązaniem jest zasięgnąć opinii u nieznajomych. Mogę tu polecić wspaniały portal internetowy - Fabrica Librorum: http://www.portalliteracki.pl. Po zarejestrowaniu się na portalu każdy może wysłać do redakcji swoje dzieło - najlepiej w odcinkach. Po ukazaniu się tekstu na stronie głównej, każdy gość portalu ma możliwość umieścić swój komentarz. Autor tekstu może natomiast polemizować z autorami komentarzy, bronić swojego punktu widzenia lub przyznać racje i …uczyć się na błędach. Każdego miesiąca FL ogłasza też konkurs na najlepsze teksty.

Gdy, po przeanalizowaniu dziesiątek opinii i komentarzy, autor uzna, że jego dzieło nie ma szans przebicia, nie powinien tracić nadziei - jednak warto by zastanowił się nad zmianą tematyki lub stylu. Ważna też jest oryginalność. Należy pamiętać, że żyjemy w czasach, w których niestety czyta się coraz mniej. Jesteśmy zabiegani, przepracowani - po ciężkim dniu pracy łatwiej jest się położyć z pilotem przed telewizorem niż zabrać za lekturę. Trzeba więc znaleźć sposób na przykucie uwagi czytelnika, by - gdy już postanowi wyłączyć telewizor i przeczytać książkę - zamiast zdecydować się na kolejny bestseller Zafona czy Akunina sięgnął po naszą skromną pozycję. Może się oczywiście okazać, że już pierwszy pomysł został uznany - przez portalowych krytyków- za bardzo dobry. Będzie to znak dla autora, że jego dzieło jest gotowe do edycji. Nadchodzi wtedy czas na drugi, najważniejszy etap drogi ku sławie - znalezienie wydawcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Ja też jedynie z wydawnictw mogę polecić rozpisani.pl, ponieważ od wysłania do nich zapytania mija dosłownie kilka dni i dostaje się odpowiedź. A to jest najważniejsze, aby wiedzieć na czym się stoi a nie czekać nie wiadomo ile.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Możesz też skorzystać z pomocy jednego z wydawnictw self publishingowych jak rozpisani.pl Po pierwsze powiedzą ci co się opłąca bardziej ebook czy tradycyjna książka i pomagają nawet z promocją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Bochenek
 • Anna Bochenek
 • 02.04.2012 11:34

Na stronie dowiesz się jak wydać książkę na własny koszt
http://www.księgarnia-internetowa.eu/wydawnictwo.htm
Zainteresowanych sedecznie zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur Dziuba
 • Artur Dziuba
 • 10.12.2011 23:44

Wydanie książki? - spróbujcie tutaj: http://wydawnictwopoligraf.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Witek
 • Janusz Witek
 • 03.10.2011 19:43

Istnieje wile możliwości wydania książki http://www.jakwydacksiazke.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamila Kłapinska
 • Kamila Kłapinska
 • 23.09.2011 19:56

Mam niecałe 17 lat i jestem wielką miłośniczką przedwojnia! Nie ostoi się przede mną żadna polska komedia z tego czasu;) pokój mam oblejony w Polach, Eugeniuszach i Samosarskich;) A teatr...cóż teatr kochałam...teraz nie mogę patrzeć na to co się tam dzieje, na to prostactwo, chamstwo i podpinianie chłamu pod sztukę. znienawidziłam go całym sercem. Ale ten teatr lat 30stych...mniam. Gratuluję pomysłu na tematykę. I proszę się nie martwić o czytelników, mój przykład pokazuje,że młodzi też lubią takie rzeczy;))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta Kłos
 • Danuta Kłos
 • 18.05.2011 17:42

Jest kilka sposobów na udowodnienie, że się wysłało do wydawcy maszynopis: ostęplowana datownikami kopia wysłana na własny adres, mailem to juz w ogole nie problem, bo zatrzymujesz sobie w wysłanych dowód, notariusz dla niedowiarków i świadkowie. Które szanujące się wydawnictwo chcialoby ryzykować proces o plagiat?? Tylko durny chciwiec to może zrobić, ale przy prawidlowym zabezpieczeniu się to w sądzie krótka piłka -pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa cyganek
 • ewa cyganek
 • 15.12.2010 23:20

niestety nie da się zarobić to oszustwo i oszukane wydawnictwa przestrzegam wszystkich piszących

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aurora Czekoladowa
 • Aurora Czekoladowa
 • 13.11.2010 19:38

ja zaczęłam od pisania w internecie i mam nadzieję być wkrótce zauważoną ;P sprawdźcie i oceńcie sami www.blogczekolady.blogspot.com

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwia P.
 • Sylwia P.
 • 05.11.2010 10:53

http://zostan-autorem.zlotemysli.pl/sylwia23,premiera/

Publikacja "Autor 2.0. Jak wydać (własną) książkę i na tym zarobić" to nic innego jak świetnie przygotowany przewodnik, który pozwoli Twoim klientom zostać autorem dochodowej publikacji. Dodatkowo Twoi klienci poznają proces wydawania własnej książki od pomysłu do pierwszych zysków. Warto wspomnieć także, że publikacja zawiera rady praktyka, który napisał 18 książek sprzedanych w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.