Facebook Google+ Twitter

Jak wygląda doba na Saturnie? Sonda Cassini sfotografowała cztery doby na planecie (wideo)

Dzień na Saturnie trwa nieco ponad 10,5 godziny. Sonda Cassini zrobiła pod koniec kwietnia sekwencję zdjęć pokazującą 4 doby na tej planecie.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science InstituteDoba na Saturnie trwa 10 godzin, 32 minuty i 44 sekundy. Pod koniec kwietnia sonda kosmiczna Cassini przez 44 godziny obserwowała i fotografowała planetę. Z przesłanych zdjęć złożono animację poklatkową.

Na zdjęciach możemy zobaczyć burze w atmosferze Saturna przemieszczające się pod północnym biegunem, cienie pierścieni planety, czy charakterystyczny sześciokąt na biegunie. Ten ostatni ma powierzchnię większą niż Ziemia.

Misja Sondy Cassini powoli zmierza ku końcowi. Po 12 latach od wejścia na orbitę Saturna, sonda dokona najbliższych obserwacji w historii - podaje NASA.

Ostatni etap misji nazwany został "Grand Finale" (czyli "Wielki finał") i rozpocznie się w kwietniu 2017 r. Bliski przelot w pobliżu księżyca Saturna, Tytana, wpłynie na orbitę sondy. Obiekt przejdzie przez liczącą 2,4 tys. kilometrów szerokości szczelinę między planetą i pierścieniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.