Facebook Google+ Twitter

Jak wygląda Droga Mleczna widziana oczami astrofizyków. Zobacz niezwykłą mapę

Naukowcy przygotowali mapę Drogi Mlecznej na podstawie danych dostarczonych przez satelitę Planck. Obiekt zakończył swoją misję w 2013 r. Mapa składa się z czterech nałożonych na siebie warstw.

 / Fot. ESA/NASA/JPLMapa Drogi Mlecznej przygotowana przez naukowców składa się z czterech warstw różniących się kolorystyką. W uproszczeniu kolor czerwony pokazuje pył, żółty gazy, zielony cząstki wysokoenergetyczne, a niebieski pole magnetyczne - podaje serwis Space.com.

Nieco dokładniej rzecz ujmując, na czerwonym zdjęciu zobaczymy zmiany termiczne pyłu (słowo "ciepło" byłoby tu mało stosowne, bo chodzi o temperatury rzędu minus 251 st. C). Żółte pokazuje związki węgla w miejscach, gdzie rodziły się gwiazdy. Niebieskie naładowane cząstki w polu magnetycznym Drogi Mlecznej. Zielone z kolei daje obraz wolnych cząstek

Zadaniem satelity Planck było zarejestrowanie kosmicznego promieniowania tła. Jest ono pozostałością po Wielkim Wybuchu i w sposób jednorodny wypełnia wszechświat. Obiekt został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę nośną Ariane 5. Miało to miejsce 14 maja 2009 r. Misja zakończyła się w październiku 2013 r. i kosztowała 795 milionów dolarów.

Czytaj także: Sonda New Horizons przysłała pierwsze zdjęcia Plutona wykonane podczas podejścia do planetyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mapa robi wrażenie, chociaż większe fakt, że misja kosztowała 795 milionów dolarów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba mieć naprawdę dużo zasugerowanej wyobraźni, aby dostrzec w tym bezładzie rozmieszczonej materii ślady po Wielkim Wybuchu czy chociażby wirowania tej części Wszechświata wokół hipotetycznego środka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.