Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7430 miejsce

Jak wygląda niewidoczna z Ziemi strona Księżyca? NASA przygotowała ciekawą animację (wideo)

NASA przygotowała ciekawą animację pokazującą widok z perspektywy niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Wokół niej narosły mity. Wśród nich wymienić można przekonanie, że jest ona pozbawiona na stałe światła.

 / Fot. NASA"Wiemy jak wygląda Księżyc widziany z Ziemi. Ale jak wygląda z drugiej strony?" - pytają autorzy animacji. Obserwator na naszej planecie zawsze widzi tę samą stronę, co wynika z tempa obrotu satelity wokół własnej osi i ruchu po orbicie. Księżyc potrzebuje nieco ponad 27 dni na pełny obrót wokół osi oraz wokół Ziemi. Zjawisko to nazywane jest rotacją synchroniczną.

Przekonanie, że druga strona Księżyca pozostaje zawsze ciemna towarzyszyło ludziom przez wieki. Tymczasem światło nie dociera na nią wyłącznie wtedy, gdy z perspektywy Ziemi obserwujemy pełnię.

Mity upadły w momencie, gdy w przestrzeń kosmiczną wysłane zostały pierwsze sondy. Radziecka sonda Łuna 3 dostarczyła w 1959 r. pierwsze zdjęcia tajemniczej strony Księżyca. W następnych latach i dekadach została ona dokładnie sfotografowana.

Czytaj także: Sonda Świt coraz bliżej planety karłowatej Ceres. W marcu rozpocznie się operacja wejścia na orbitę


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zawsze mnie to intrygowało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.