Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2508 miejsce

Jak wygląda praca w polskich oddziałach Amazonu? Pracownikami kieruje skaner. Wykonują kilka czynności

Jakie są warunki pracy w polskich centrach logistycznych Amazonu? Światło rzuca jeden z pracowników koncernu na Bielanach Wrocławskich. "Wykonujesz trzy czynności: chodzisz, skanujesz, przenosisz. I tak przez 10 godzin. Skaner tobą kieruje" - powiedział dziennikarzom "Gazety Wyborczej".

 / Fot. Grzegorz Dembiński/PolskapressePracownicy centrum logistycznego Amazonu przez 10 godzin wykonują te same czynności. Specjalny skaner wskazuje, gdzie należy podejść. Po dotarciu na miejsce urządzenie zaczyna odliczać czas. Przełożony pracownika kontroluje cały proces i może SMS-em zażądać efektywniejszej pracy. "Twój szef widzi wszystko, co robisz. Jeśli się zatrzymasz - widzi to. Jeśli się pomylisz - widzi to" - mówi anonimowy rozmówca "Gazety Wyborczej".

System skonstruowany jest tak, że nie można przyspieszyć i przez to zyskać np. przerwę. Pracy jest zawsze więcej niż można wykonać. Dzień zaczyna się od zebrania z przełożonym, podczas którego prezentowane są wyniki z dnia poprzedniego i cele na bieżący. 100 pracowników musi spakować 150 tys. paczek. Następne zebranie odbywa się po przerwie na posiłek. Najbardziej efektywni pracownicy nagradzani są brawami i odznakami. Produktywność mierzona jest przez system. Raz na tydzień drukowane są wyniki. Menadżer widzi też na ekranie, gdzie znajduje się w tej chwili podpisany numerem pracownik i co robi.

Amazon otworzył swoje centra logistyczne pod Poznaniem i pod Wrocławiem. Godzinowa stawka na Dolnym Śląsku wynosi 12,5 zł brutto, a w Wielkopolsce 13 zł. Daje to zarobki na poziomie 2100 do 2200 zł brutto czyli maksymalnie 1600 zł na rękę. Praca wykonywana jest w systemie 10-godzinnym po 4 dni w tygodniu (od środy do soboty i od niedzieli do środy). Zaczyna się o 6 rano i trwa do 16.30 z przerwą lub o 18 i trwa do 4.30. Pracownicy mogą za złotówkę zjeść posiłek w zakładowej stołówce. Firma zapewnia im też bezpłatny dojazd (do 80 km).

Zobacz także: Jakub Szymczuk z nagrodą PAP im. Kapuścińskiego. Wyróżniony za fotoreportaż "Czarny czwartek" (zdjęcia)


"Liczymy, że inwestycja Amazona przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego naszego kraju" - mówił w październiku 2013 r. wicepremier Janusz Piechociński. Minister Gospodarki podkreślał przy okazji zapowiedzi inwestycji amerykańskiego giganta, że przewagą Polski są doskonale wykształceni pracownicy. "Oferujemy inwestorom absolwentów z prawie pół tysiąca wyższych szkół i uczelni, od specjalistów zarządzania i informatyków, których corocznie przybywa po 30 tys., po biochemików" - stwierdził wówczas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.