Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17361 miejsce

Jak wygląda śmierć komety? Naukowcy zarejestrowali koniec komety Kreutza (wideo)

4 sierpnia zaobserwowano śmierć komety Kreutza. Było to zjawisko prawdziwie widowiskowe. Pędząca z oszałamiającą prędkością zginęła w Słońcu. Astronomowie nadmieniają, że ostatni tak jasny obiekt tego rodzaju widziano 21 lat temu.

Kadr z animacji prezentującej zapis komety Kreutza zdążającej na spotkanie ze Słońcem z oszałamiającą prędkością 2,160,000 km/h. Obraz zarejestrowany przez SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) . / Fot. Credit: NASA/Goddard Space Flight Center/Joy NgŚmierć komety, która rozpłynęła się w Słońcu, została zarejestrowana przez sondę SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) w dniach 2 - 4 sierpnia. Zapis filmowy przedstawia obiekt zbliżający się do naszej Gwiazdy Dziennej z prędkością bliską 600 kilometrów na sekundę. To jest około 2 160 000 kilometrów na godzinę (!), czyli wartość raczej wykraczająca poza codzienne doświadczenia przeciętnego Ziemianina.

Obiekty podobne do prezentowanego na poniższym filmie, są znane jako komety muskające Słońce (ang. Sungrazing comet) i jak sama nazwa wskazuje, ich orbity niemal ocierają się o Słońce lub prowadzą do zniszczenia w bezpośrednim z nim kontakcie. Kometa uwieczniona przez SOHO należy do grupy Kreutza, której początki datuje się na około 2 tysiące lat wstecz, a powstanie jest efektem rozpadu wielkiej kilkudziesięciokilometrowej komety. Proces fragmentacji trwa nadal, wraz z każdym obiegiem grupy wokół Słońca.

"To jedna z najjaśniejszych komet Kreutza, jakie mogliśmy zobaczyć w ciągu ostatnich 21 lat. Niesamowite!" - oświadczył na Twitterze astronom Karl Battams; na co dzień zaangażowany w Sungrazing Comets Project, będący programem finansowanym przez NASA. Naukowiec powiedział również, że omawiana kometa była "najszybszym obiektem w Układzie Słonecznym", aż do momentu kiedy napotkała na swojej drodze Słońce.

"Podobnie jak większość komet muskających Słońce, ta kometa została rozdarta i wyparowała pod wpływem intensywnych sił w pobliżu Słońca" - wyjaśnia Sarah Frazier z Goddard Space Flight Center (Greenbelt, Maryland), cytowana przez Space.com.

SOHO uważnie obserwuje przejawy aktywności Słońca, już od ponad 20 lat. Sonda działa w ramach wspólnej misji NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Chociaż głównym celem pracy SOHO było polepszenie przewidywania kosmicznej pogody - jak rozbłyski słoneczne i zorze - sonda przysłużyła się kilku odkryciom słonecznym i pozwoliła zauważyć tysiące komet muskających Słońce.

źródło: Space.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.