Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1895 miejsce

Jak wygląda życie w domach księży emerytów? "Smaczne jedzenie, wycieczki"

Mają do dyspozycji dwupokojowe mieszkanie z łazienką, zapewniony posiłek i opiekę medyczną. Cieszą się spokojem i odpoczynkiem. Mowa o kapłanach zamieszkujących domy księży emerytów. Sprawdzamy, jak wygląda życie w takim miejscu.

Sonda

Domy księży emerytów są luksusowe?

Własny kąt

- Każdy chciałby mieć zapewniony godny byt na starość - stwierdza ksiądz Witold, proboszcz jednej ze złotowskich parafii. Dlatego, jak wszyscy kapłani opłaca obowiązkową składkę. Część tych pieniędzy zostaje przeznaczona właśnie na budowę domów wspólnoty kapłańskiej. Czasem inicjatywę współfinansują wierni, jak w przypadku nowo powstałego domu w Sandomierzu. W każdej diecezji powinno znajdować się takie miejsce. Kapłani chcą mieć pewność, że na emeryturze nie zostaną pozostawieni samym sobie.

Na warunki w domach wspólnoty kapłańskiej raczej nie narzekają. Standardem są dwa pokoje, przedpokój, łazienka, czasem aneks kuchenny. Ogólnodostępna jest duża jadalnia, w której księża spotykają się na wspólnych posiłkach. Tak wygląda m. in. dom księży emerytów w Gnieźnie, Wrocławiu i Otwocku. Na przykład w Kielcach czy Sandomierzu znajdują się dodatkowo sale zabiegowe i rehabilitacyjne. Kapłanom zapewniona jest fachowa opieka medyczna. To konieczne, ponieważ w takich domach mieszkają księża w różnym wieku i o odmiennym stanie zdrowia. W Otwocku wiek mieszkańców waha się od 40 do 90 lat. Ci młodsi to zazwyczaj ciężko chorzy, niezdolni do posługi kapłańskiej duchowni.

Plan dnia

Rytm dnia w domu księży emerytów reguluje wspólna modlitwa i posiłek. Regulamin porządkuje życie wspólnoty, ale nie jest nadmiernie restrykcyjny. Bo najważniejsze, aby starość uczynić w miarę możliwości miłą i przyjemną. Księża znajdują w domu przede wszystkim spokój i wyciszenie. Mają zapewnioną pełną prywatność. Dzień rozpoczynają mszą świętą o godzinie 7 lub 8. W domu wspólnoty kapłańskiej w Otwocku niepełnosprawnym pomagają pielęgniarki, czuwają nad nimi także w trakcie nabożeństwa i po jego zakończeniu. Następnie przychodzi czas na śniadanie, potem o godzinie 13 obiad, a wieczorem kolacja zazwyczaj około godziny 18. - Jedzenie jest bardzo smaczne - chwali jeden z mieszkańców domu księży emerytów w Gnieźnie. Na kuchnię nie narzekają też duchowni z Otwocka. Siostry zakonne dbają o to, żeby wszystkim smakowało. Na zakończenie dnia emerytowani duszpasterze oddają się wspólnej modlitwie i kładą do snu. Czas pomiędzy posiłkami zagospodarowują sobie samodzielnie. Mają w tej kwestii pełną wolność.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.