Facebook Google+ Twitter

Jak wygladają finanse partii politycznych?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-29 10:17

Ustawa o finansowaniu partii politycznych, dopuszcza korzystanie przez ugrupowania obecne w parlamencie ze środków budżetu państwa. Obecnie są to: PO, PiS, PSL i SLD. Jak wykorzystywane są publiczne pieniądze przez partie polityczne?

Ustawa o finansowaniu partii politycznych, dopuszcza korzystanie przez ugrupowania obecne w parlamencie ze środków budżetu państwa. Obecnie są to: PO, PiS, PSL i SLD.

Ustawa o partiach politycznych została uchwalona 28 lipca 1990 roku. Regulowała tworzenie, działalność, finansowanie i rozwiązywanie partii. Nowelizacja miała miejsce 27 czerwca 1997 r oraz 12 kwietnia 2001 r.

Aktualnie partie korzystają z subwencji z budżetu państwa na działalność statutową. Otrzymują je partie, które w wyborach do sejmu samodzielnie tworząc komitet wyborczy, uzyskały w skali kraju co najmniej 3 procent ważnie oddanych głosów, a w przypadku koalicji - 6 procent.
Subwencja jest wypłacana w czterech kwartalnych ratach.

Na partiach ciąży obowiązek składania informacji i sprawozdań finansowych. W przypadku przyjęcia przez partię korzyści majątkowych z naruszeniem zakazów, podlegają one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

19 maja 2009 r. prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ograniczającą finansowanie partii z budżetu państwa. Zakładała ona, że od połowy 2009 r. do końca 2010 roku, partie miałyby otrzymywać mniejszą subwencję budżetową: PO - o 44 proc., PiS - o 41 proc., SLD - o 11 proc., PSL - o 7 proc. Zmieniona też miała być wysokość subwencji, jaką partie byłyby zobowiązane przeznaczać na fundusz ekspercki - co najmniej 15 proc. środków otrzymywanych z budżetu. Poza okresem kampanii wyborczej subwencja nie mogłaby być przeznaczana na finansowanie m.in. płatnych reklam oraz audycji telewizyjnych i radiowych. Wprowadzała również zakaz reklamowania działalności partii przy pomocy plakatów i haseł o powierzchni większej niż 2 m kw.

Po wejściu w życie nowej ustawy, PO straciłaby około 18 mln złotych, PiS - około 15,5 mln złotych, SLD - około 2 mln złotych, a PSL około 1 mln.

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o fundacjach politycznych, zakazującej partiom płatnych kampanii promocyjnych w radiu i telewizji oraz billboardowych. W dalszym ciągu komitety wyborcze będą mogły emitować bezpłatne audycje wyborcze w radiu i telewizji na równych zasadach. Według projektu, partie nie będą też mogły wykorzystywać reklamy wielkoformatowej. PiS jest krytyczne wobec tej propozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.