Facebook Google+ Twitter

Jak wyglądał Uniwersytet Warszawski w czasach Fryderyka Chopina?

W oczekiwaniu na huczne obchody roku chopinowskiego w 2010 roku, Uniwersytet Warszawski zaprasza na wystawę „Uniwersytet Warszawski w czasach Fryderyka Chopina”, która zostanie otwarta w środę w Pałacu Kazimierzowskim.

Dla miłośników polskiego kompozytora, warszawiaków, a zwłaszcza studentów UW będzie to wyjątkowa okazja, aby przenieść się do początku XIX wieku i prześledzić studenckie życie Chopina oraz jego rodziny, profesorów i przyjaciół. Artysta rozpoczął swoje studia w 1926 roku w Szkole Głównej Muzyki, wchodzącej w skład Uniwersytetu Warszawskiego. Edukacja trwała do 1929 roku. Oprócz eksponatów muzykologicznych z tego okresu, zwiedzający wystawę będą mogli również zobaczyć obiekty związane z historią sztuki i architektury ówczesnej Warszawy. Szczególną okazją będzie możliwość zapoznania się z opiniami młodego kompozytora na temat jego studenckiej nauki, najbliższych kolegów i uczelnianych mentorów, które zawarł w swojej korespondencji z przyjacielem Janem Białobłockim. Okazją tym większa, że Muzeum Fryderyka Chopina będzie zamknięte aż do 1 marca 2010 roku z powodu prac renowacyjnych przed obchodami roku chopinowskiego.

Dzięki inicjatywie Uniwersytetu Warszawskiego oprócz mało znanych informacji ze studenckich czasów Fryderyka Chopina zwiedzający będą mieli również sposobność zobaczyć renderingi, odsłaniające projekt powstawania pierwszych instytucji muzealnych na uczelni, wzbogacone o komentarze z niepublikowanych tekstów z epoki. Wystawa „Uniwersytet Warszawski w czasach Fryderyka Chopina”, będąca swoistą podróżą w czasie, to nie tylko okazja, by dowiedzieć się więcej o młodzieńczym życiu kompozytora, ale również aby zobaczyć Warszawę i jej uniwersytet oczyma młodego studenta kompozycji z XIX wieku.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00, a w soboty i niedziele od godz. 9.00 do 14.00. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.