Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24348 miejsce

Jak wyglądała wizyta u dentysty w paleolicie? Naukowcy odkryli ząb leczony 14 tys. lat temu

Odnaleziono ząb, któremu przypisuje się około 14 tysięcy lat istnienia. Jest on dowodem na istnienie praktyk stomatologicznych w społeczeństwie ludzi pierwotnych.

https://flic.kr/p/oC9ZMC / Fot. Partha S. Sahana/CC BY 2.0Czasopismo "Scientifics Reports" opublikowało wyniki badania zęba ludzkiego znalezionego podczas wykopalisu we włoskim mieście Belluno. Ząb okazał się być częścią szkieletu 25-letniego mężczyzny, żyjącego w czasach paleolitu. Według badań był on zainfekowany próchnicą, a próba leczenia podjęta była za pomocą ostrych kamiennych narzędzi - podaje serwis iflscience.com.

Naukowcy odnaleźli na zębie trzonowym ślady celowych działań usunięcia próchnicy. Porysowany narzędziami ząb zawierał resztki odłamków i piasku - narzędzi pomocnych przy wykonywaniu zabiegu. Żeby potwierdzić przypuszczenia wykonano podobne działania na materiałach przypominających strukturę kości zęba. Zabieg musiał więc przynosić pacjentowi ogromny ból.

Badanie to wykazuje, że już w czasach paleolitu ludzie cenili wagę zdrowia i szukali wszelkich sposobów walki ze szkodliwymi zjawiskami, do których dochodziło w ich organizmach. Wiedzieli zatem, że próchnica pojawiająca się na zębach jest szkodliwa i należy ją usunąć.

Czytaj także: Sonda New Horizons dostarczyła zdjęcia zamarzniętej równiny na Plutonie


Odnaleziony ząb jest dowodem pierwszych działań stomatologicznych. Możemy się tylko cieszyć, że dane jest nam żyć, 14 tysięcy lat później, kiedy dentyści znają już znieczulenia i sterylne narzędzia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.