Facebook Google+ Twitter

Jak wytłumaczyć "Zjawiska paranormalne"?

Skąd się wziął przesąd o czarnych kotach? Dlaczego nie powinno się witać przez próg? Komu zawdzięczamy horoskopy? Odpowiedzi można znaleźć w książce "Zjawiska paranormalne".

okładka / Fot. wydawnictwo G+JKsiążka "Zjawiska paranormalne" to zbiór 11 artykułów napisanych przez dziennikarzy, naukowców oraz szefa działu nauki miesięcznika "Focus". Jej autorami są: dziennikarz Andrzej Fedorowicz, dziennikarz i publicysta Kazimierz Pytko, redaktorka Monika Maciejewska, podróżniczka i poszukiwaczka skarbów Joanna Lamparska, dziennikarka Agnieszka Fiedorowicz, doktor Paweł Kempa, dziennikarz i fotograf Marcin Jamkowski, dziennikarka Zuzanna Kisielewska oraz szef działu nauki "Focusa" Jan Stradowski.

Opisane są w niej irracjonalne zjawiska i ludzkie zachowania. Mimo iż żyjemy w XXI wieku, ponad połowa Polaków wierzy w przesądy i astrologię. Na pewno wielu z nas wierzy, że czarne koty przynoszą pecha oraz w to, że nie można witać się przed próg. A ilu z nas będąc w mieście, do którego chcemy wrócić, wrzuca monetę do fontanny?

Zdaniem Andrzeja Fedorowicza za przesądnych uważa się przedstawicieli tych zawodów, które wiążą się z codziennym ryzykiem i stresem. To marynarze, górnicy, lotnicy, żołnierze, aktorzy czy sportowcy. W tym gronie są też jednak nauczyciele. Z kolei astrologia cieszy się coraz większą popularnością wśród biznesmenów (chcą wiedzieć, w co inwestować, z czego się wycofać) oraz elit. Jak przyznaje pani astrolog Joanna Godecka osoby wykształcone są bardziej skłonne do wiary w astrologię niż na przykład we wróżby karciane, gdyż postrzegają ją jako dziedzinę opartą na ścisłych regułach, wymagającą sporej wiedzy.

Co ciekawe, została wyznaczona nagroda w wysokości miliona dolarów, która czeka na koncie Fundacji Randiego, dla osoby, która udowodni przed komisją swoje zdolności paranormalne. Przez 50 lat nikt taki się nie znalazł, więc nadal jest szansa na wygraną. Nie jest to jednak takie proste, gdyż istnieje wiele wymagań, jakie należy spełnić, by eksperyment został uznany. James Randi przyznaje także nagrody Pigasus przeznaczone dla osób i instytucji, które promują parapsychologiczne oszustwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

I to właśnie jego artykuł najbardziej mi się spodobał - "Duch z maszyny" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wątpię, że na wysokim poziomie, bo Jan Stradowski to dobra "marka".;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło mi. Artykuły są na dość wysokim poziomie, więc polecam :) A ja nie wierzę w żadne zjawiska nadprzyrodzone. Ale czasami przeczytam jakiś horoskop dla zabawy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weroniko, gdy Ty polecasz i zachęcasz , to jestem pewna, że warto po tę pozycję sięgnąć. Mnie te sprawy bawią, bo w nie nie wierzę, natomiast skłonna jestem do teorii świadomości zbiorowej, jakiegoś "pola" które na nią tzn tę świadomość naszą wpływa, a którego nie jesteśmy w stanie wyjaśnić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.