Facebook Google+ Twitter

Jak zachęcać dzieci do czytania książek. Porady ekspertów

Anna Czachorowska dyrektor Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie opowiada o czytaniu dzieciom. Radzi jak zachęcać dzieci, aby czytały i zawsze pamiętały o książkach i bibliotece.

Jak przygotowywać przyszłych czytelników. Co muszą robić rodzice, dziadkowie i wszyscy odpowiedzialni za wychowanie / Fot. Jerzy Jastrzębski aby książki mogły konkurować ze współczesnymi elektronicznymi gadżetami.

Atrakcyjny kącik dla dzieci w bibliotece
Nasza Biblioteka przystąpiła do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w roku 2005. Początkowo biblioteczna akcja raczkowała. W 2006 roku Biblioteka otrzymała większy lokal, więc w pierwszej kolejności zorganizowano Kącik Malucha. Zakupiono małe regały , na których ustawiono duże ilości nowych, kolorowych książek. Kolekcja ta, cały czas wzbogaca się, bowiem stało się już tradycją, że w każdym miesiącu przychodzą do nas grupy przedszkolaków (ok. 200 dzieci). Zakupujemy do biblioteki i zachęcamy rodziców do zakupów do domu, do rodzinnego czytania. Wybrane książki są adresowane do dziecka, zrozumiałe i ciekawe dla niego, dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, napisane lub tłumaczone piękną polszczyzną, promujące wzorce właściwych postaw. Uczestniczymy w akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku.” Przychodzą do nas dzieci z przedszkola i wypożyczają dla całej grupy kilka książeczek. Dzieci czteroletnie zapoznawane są z działalnością biblioteki, katalogiem i księgozbiorem dziecięcym. Zachęcamy, żeby również przychodziły do nas z rodzicami i zakładały indywidualne karty czytelnika dla siebie. Dzięki tym dzieciom z przedszkola, pozyskaliśmy w ten sposób również czytelników dorosłych. Staramy się organizować spotkania dla wszystkich grup społecznych, ale z największym naciskiem na dzieci. Przez miesiące wakacyjne trwa akcja „Lato z książką”. Organizujemy „Letni kiermasz książek. Włączamy się do akcji „Przynieś książkę do biblioteki”. Jest zawsze przygotowany regał. Wywieszamy też plakat ze „Złotą listą” książek, oferowaną przez Fundację ABCXXI. Według tej listy, sukcesywnie nabywamy wymienione tytuły do biblioteki i zachęcamy rodziców do prywatnych zakupów. / Fot. bibZnani czytają dzieciom i zachęcają do czytania
Częstym naszym gościem jest Hanna Niewiadomska, Anna Kaca, czy Marek Dąbrowski. W poprzednich latach kilkakrotnie była Krystyna Czubówna, czytając zarówno najmłodszym jak i starszym dzieciom. Wioletta Piasecka(zawsze w stroju wróżki), Agnieszka Frączek, Grzegorz Kasdepke, Aga Szczepańska czy Stanisław Grabowski. Conrado Moreno nie tylko czytał dzieciom, ale opowiadał o swojej ojczyźnie – Hiszpanii i uczył podstawowych kroków flamenco. W tym roku, dzieciom czytał poeta i przyjaciel księdza J. Twardowskiego - Stanisław Grabowski. Były również spotkania przeznaczone dla dzieci z klas 0-3 (poetka Marianna Olkowska) oraz dla klas starszych (poetka i pisarka Barbara Sitek –Wyrembek). Dla gimnazjalistów z naszej Gminy zorganizowaliśmy spotkanie z „Ciotką Książkulą”, czyli znaną dziennikarką radiową i telewizyjną, Małgorzatą Berwid. Dziennikarka przeprowadziła warsztaty telewizyjne, które zakończyły się rozmową o czytaniu książek, o ulubionych lekturach. W tym roku, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, naszym maluchom czytał Jarosław Chodorski wójt gminy Jabłonna, była też poetka dla dzieci- Hanna Niewiadomska, a dla całych rodzin zaproponowaliśmy spektakl teatralny Bajki J. De La Fontaine, czyli co dwie głowy to nie jedna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.