Facebook Google+ Twitter

Jak zachęcić Polaków do czytania? Nowe pomysły Empiku i MG

O tym, że Polacy niechętnie sięgają po książkę, powszechnie wiadomo. Statystyki są naprawdę alarmujące. Niedawny raport Biblioteki Narodowej wykazał, że nie czytają ich nawet najlepiej wykształceni. Jak rozwiązać ten problem? Na to pytanie odpowiedzieli sobie między innymi: Empik - organizator akcji "Z książką zawsze Ci do twarzy" i Wydawnictwo MG z kampanią "Cały Facebook czyta!".

Ostatni raport Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej we współpracy z TNS OBOP, przeprowadzony w listopadzie 2010 roku wykazał, że tylko 44 proc. badanych choć raz w ubiegłym roku sięgnęło po lekturę. Mimo niezbyt optymistycznych wyników, to i tak więcej niż poprzednio. W porównaniu z sondażem z 2008 roku bowiem czytelnictwo wzrosło o 8 pkt. proc., ale nadal ponad połowa Polaków w roku ubiegłym nie sięgnęła po książkę ani razu - dowiadujemy się na rp.pl

Badania dowiodły, że niezależnie od grupy wiekowej czy wykształcenia - po prostu nie czytamy.
Licealiści czytają mniej od gimnazjalistów, zaś studenci - mniej od licealistów. Co trzeci uczeń powyżej 15. roku życia nie przeczytał w 2010 r. żadnej książki, a aż 27 proc. uczniów, nie przeczytało w ciągu miesiąca tekstu dłuższego niż trzy strony.
 / Fot. Joe Crawford, Creative Commons
Nawet osoby z wyższym wykształceniem deklarują dość niskie czytelnictwo - co czwarty Polak z tej grupy przyznał, że przez cały rok nie wziął do ręki ani jednej pozycji, również w wersji cyfrowej.

Jedynie niewielka grupa Polaków (12 proc.) czyta w ciągu roku więcej niż sześć książek, a odsetek ten jest stały od kilku lat.

Zawstydzili nas Czesi (83 proc. czytających) i Francuzi (69 procent).

Zobacz też:
Szczegółowe wyniki badań Biblioteki Narodowej

By sytuację tę zmienić, co jakiś czas pojawiają się akcje upowszechniające czytelnictwo wśród naszych rodaków. Jedną z ostatnich tego typu kampanii, jest ta stworzona na Facebooku przez Wydawnictwo MG pod hasłem: "Cały Facebook czyta!". Wydarzenie trwa od 18 lutego, skończy się dopiero 18 czerwca. Cieszy się ono coraz większą aprobatą. Entuzjastów inicjatywy jest już ponad 42 tys.

Zobacz na Facebooku: Cały Facebook czyta!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mateusz Bąl
  • Mateusz Bąl
  • 18.04.2011 13:05

Ja osobiście, uwielbiam czytać, jak coś droższego to najwyżej zrezygnuje z innej przyjemności. Najgorszy problem jest w tym, że nie mamy czasu na czytanie, ciągle jesteśmy czymś zajęci. Mi to nie przeszkadza, moge nawet noc zarwać, żeby coś przeczytać, ale wiem, że dla wielu osób stanowi to problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, cena książek to tylko jeden z elementów, ale wcale nie najważniejszy(jak sie okazuje).
Są przeciez jeszcze biblioteki.Coś w społeczeństwie pękło, zmieniło sie.Najbardziej namieszał chyba komputer i internet, który zaoferował mlodemu pokoleniu ogrom konkurencyjnych form "zabijania czasu".
Książka przegrywa...może tablety, Ipady uratują czytelnictwo, co prawda w nieco zmienionej formie...(uratujemy lasy?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ma EMPiK zachęcać do czytania, skoro książki w nim są takie drogie?... To ja już wole Allegro...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.