Facebook Google+ Twitter

Jak zachować się w sytuacjach zagrożeń pożarowych?

W dniu 5 kwietnia 2013roku w Szkole Podstawowej im. Bronisława Broniewskiego w Dusznikach w ramach współpracy KOLD z LGD Flaming–Havel z Niemiec odbyły się zajęcia edukacyjne.

Po wręczeniu przez pana Manfreda Neumanna dyr. SP w Dusznikach Danucie Banaś Odznaczenia i wyróżnienia z Centrum szkolenia Służb Ratowniczych w Beelitz z Niemczech. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. / Fot. Justyna Bartkowiak W dniu 5 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Bronisława Broniewskiego w Dusznikach w ramach współpracy KOLD z LGD Flaming–Havel z Niemiec odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa.
Organizatorem tych działań jest KOLD to Stowarzyszenie, które powołała Lokalna Grupa Działania i pochodzi od pierwszych liter gmin, na terenie, których stowarzyszenie działa: Kuślin, Opalenica, Lwówek, Duszniki. Aktualnie KOLD
rozszerzył swój obszar działania o trzy gminy: Miedzichowo, Pniewy i Nowy Tomyśl.
Programem objęte zostały wszystkie zgłoszone przez dyrektorów szkoły.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bronisława Broniewskiego w Dusznikach mieli możliwość poznania programu edukacyjnego, którego tematem podstawowym było
„Jak zachować się w sytuacjach zagrożeń pożarowych i innych”.
Zajęcia edukacyjne miały na celu:
kształtowanie właściwych postaw i zachowań w sytuacji zagrożenia pożarowego,
kształtowanie właściwych poprawnych zachowań w sytuacji pożaru w mieszkaniu podczas nieobecności osoby dorosłej,uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa, jakie stwarza zabawa niebezpiecznymi materiałami.

Omówione zostały fazy występujące podczas pożaru.
W procesie rozwoju pożaru wyróżniono następujące fazy: wstępną- przedrozgorzeniowa, średnia temperatura jest niska, ogień zlokalizowany w sąsiedztwie miejsca jego inicjacji pożar w pełni rozwinięty inaczej porozgorzeniowa faza pożaru. Wszystkie palne przedmioty palą się, płomienie wypełniają całe pomieszczenie-faza ta ma najwyższą temperaturę. Faza stygnięcia to okres spadku temperatury-szybkość spalania maleje.

Wszyscy uczniowie mogli to bezpośrednio zaobserwować podczas zajęć przy domku odpowiednio skonstruowanym do tego celu.

Jakie są zagrożenia w czasie pożaru?
Zasadniczym zagrożeniem dla życia ludzi jest dym, a ściślej rzecz biorąc gazy pożarowe: CO2-dwutlenek węgla i H2O-woda,są to produkty spalania.

We wstępnej fazie następuje brak tlenu. Wydzielany tlenek węgla jest bardzo silną trucizną zwany inaczej czadem.Uczniowie wykazali się znajomością numerów alarmowych, sposobem zawiadamiania służb ratowniczych oraz ewakuacji z miejsca zagrożenia.

Zajęcia edukacyjne wraz prelekcją prowadzone były przez przedstawicieli Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Beelitz w Niemczech.

zobacz zdjęcia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Justyno czy ten program obejmował tylko jedna szkołę, czy więcej i na jakim terenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.