Facebook Google+ Twitter

Jak zadbać o zwierzęta latem

Zwierzęta - nasi mali przyjaciele. Pomagajmy im zawsze, bo same bez naszej pomocy sobie nie poradzą. Latem, w dni gorące, wystawiajmy miseczki z czystą wodą. Zatroszczmy się o to, by czworonogi miały gdzie się schronić przed gorącymi promieniami słońca.

Mamy wakacje i gorące lato. Los małych i dużych zwierząt nie może być nam obojętny. Teraz w okresie upałów, zatroszczmy się o nie w sposób szczególny. Zwierzęta i ptaki same sobie nie poradzą, pomagajmy im jak tylko możemy.

W czasie upałów zwierzętom grozi udar cieplny

Kot schował się przed słońcem w krzaku pigwowca. W swym cieniu ma miseczkę świeżego mleka i wody. / Fot. Dorota MichalczakBardzo niebezpieczne dla zwierząt jest przegrzanie, które powoduje podrażnienie opon mózgowych, co skutkuje zapaleniem opon mózgowych. Objawy udaru, które powinny nas zaniepokoić: utrata przytomności, drgawki oraz bardzo wysoka temperatura dochodząca do 42 stopni.

W razie stwierdzenia u zwierzaka udaru musimy natychmiast udać się z nim do weterynarza. Należy zawsze pamiętać, że udar jest bardzo groźny dla stworów i niepodjęcie odpowiedniego leczenia może spowodować śmierć.

Jak zapobiec przegrzaniu zwierząt

Nie pozostawiajmy zwierząt w nagrzanych samochodach, nie stawiajmy klatek i kojców w pełnym słońcu. Ustawiajmy je wyłącznie w miejscach zacienionych, w pokojach północnych. Na spacer zabierajmy psa wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Południowa przechadzka musi być ograniczony do kilku minut.

Uwalniajmy psy z uwięzi, wówczas będą same mogły sobie poszukać odpowiedniego dla nich miejsca w kojcu. Strzyżmy je by łatwiej traciły ciepło. Wystawiajmy duże miseczki z czystą niegazowaną wodą, dbajmy o to by zawsze były pełne.

Nadmierne zianie powoduje silne parowanie wody oraz niedobór minerałów. W czasie upałów zwierzęta tracą duże ilości sody, potasu i magnezu dlatego zaleca się poić je wodą mineralną - niegazowaną. Należy też podawać preparaty magnezowo-potasowe. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru sodu i potasu jest podawanie zwierzętom schłodzonej wody, odcedzonej z gotowanych ziemniaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Najlepiej to nie powodować degradacji naturalnego środowiska i nie molestować zwierząt. człowiek ma taką smykałkę do przesadzania i robi zwykle więcej niż potrzeba. To tak jak z tą modą na odbieranie dzieci rodzicom.szczególnie w USA jest to widoczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego mój kot, nie chce pić wody?
Cały czas pije tylko mleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2010 16:02

Dobrze że przypominasz...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatroszczmy się o nasze czworonogi, aby miały gdzie się schronić przed gorącymi promieniami słońca. Niech zawsze stoi pełna miska czystej wody. na parapetach też stawijmy wodę dla ptaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nasz ludzki obowiązek, pomagać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajnie że powstał taki artykuł, dobrze że ktoś pomyślał.
zatroszczmy się również o inne psiaki, one bardzo tego potrzebują: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry pomysł, gdyż niestety dla wielu właścicieli posiadane zwierzęta to maskotki a nie żywe stworzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu ludzi powinni zostać zamienieni w psy, chociażby na tydzień. Ta zamiana może nauczyła by ich że wszystkie zwierzęta nie tylko ludzie odczuwają ból, zimno, czy upał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.