Facebook Google+ Twitter

Jak zakończyć wojnę w Afganistanie?

Negocjacje z talibami mogą przynieść zakończenie trwającej siedem lat wojny w Afganistanie. Tak twierdzą Europejczycy. Amerykanie są przeciw. Chcą wygrać afgańską wojnę za pomocą siły, zgodnie z zasadą - z terrorystami się nie rozmawia.

16 sierpnia ubiegłego roku doszło do tragedii w Nangar Khel. Polscy żołnierze ostrzelali afgańską wioskę, zabijając kilku cywilów. Z rąk Polaków zginęli afgańscy cywile. Amerykanie przeszli nad tym wydarzeniem do porządku dziennego. Stwierdzili, że to był wypadek przy pracy. Polaków zaczęły jednak trapić wątpliwości - czy aby nie doszło do samowoli żołnierzy. Czy potrzebnie zginęli cywile? Te dwie reakcje pokazują różny stosunek do wojny w Afganistanie.

Na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował, ażeby "przenieść środek ciężkości NATO-wskich struktur" z USA do Europy i tym samym "ograniczyć rolę Ameryki". Myślę, że to byłoby całkiem rozsądne posunięcie, mogące w dłuższej perspektywie zakończyć wojnę w Afganistanie. Europa - odmiennie niż USA - mogłaby postawić na negocjacje. Już od 2004 roku wojska brytyjskie próbują dogadać się z talibami. Brytyjski minister obrony Des Browne powiedział niedawno, że trzeba z nimi rozmawiać. Przynajmniej z tymi mniej ortodoksyjnymi. Polacy, jak widać po tragedii z 16 sierpnia, są uczuleni na krzywdy tamtejszych mieszkańców. Już się mówi o "syndromie Nangar Khel" - strachem żołnierzy przed wyjazdem na misje i przed zabijaniem niewinnych ludzi. Tylko Ameryka jest nieprzejednana. To przecież Afganistan dał schronienie terrorystom, którzy wysadzili w 2001 roku wieże World Trade Center.

Żądania afgańskich talibów nie są wcale takie duże. Wypuszczenie z więzień partyzantów, oddanie kontroli nad jedną trzecią terytorium Afganistanu i przedstawienie kalendarza wycofania wojsk zachodnich. Co to znaczy dla Europejczyków? Powrót wymęczonych fizycznie i psychicznie żołnierzy do domu. Radość. Ale co to znaczy dla USA? Plama na honorze. Wszak w myśl amerykańskiej zasady - z terrorystami się nie rozmawia.

Rozmowy z talibami dają szansę na zakończenie wojny w Afganistanie. Ale najpierw, nim się przekona talibów, trzeba przekonać kogoś bardziej upartego - Amerykę.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

No i - zbaczeńcy - zbaczamy z tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma 12 lat? no to całkiem inne koktajne łyka osoba, ktora mlodemu dyktuje, bo sama na klawiszach nie kumata.
Publikacje na w24 w tym wieku - tylko za zgoda rodziców? - nieprawdaz? Ależ prawdaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie koktajle mleczne. Ma albowiem 12 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe co koleś łyka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko - Entoris juz gdzieś pobył, ale sie chyba wyrwał bez wiedzy personelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może byś tam pobył nieco dłużej i ochłonął, Entorisie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

9/11 to niby wielki dzien gdzie straszna rzecz pszytrafila sie USA. Wszystkie te sprawy zostaly sfalszowane. Wtedy caly siwat odwracal sie od ameryki,a ona chciala tak bardzo wojny z terorystami. Wiec wszystki zaplanowala. W World Trade Center udezyly samoloty bezzalogowe.! Wieza zawalila sie przez wybuchniecie podlozonych tam ladunkow wybuchowych. A lot ktory uderzyl w Pentagon tak naprawde wyladowal na lootnisku. Samolot nie zrobil by tak wieeelkiej dziury w murze jaka widac w pentagonie! Bylo by widac wtedy wielel jego szczatek. A caly ten teren to tylko "wykopki i smieci" nie bylo tam ani jednej kropli krwi. A dziura powstala przez pociski tomahawk! Kiedy swiat zacznie mowic!? Amerykanie zfalszowali film gdzie Osama bin Laden przyznaje sie do tego ataku a po
1. Pisał on na tym filmie prawą reka... a tak anprawde byl leworeczny!
2.Nosil pierscien na prawym palcu a prawo islamu tego zabrania.
3.Nie wygladal a ni nie zachowywal sie tak jak Osama!!!

Amerykanie w o wszystki nie uwiezyli bo sa wielkimi patriotami. Jesli by porownac ta sytuacje do hitlerowcow. To ameryka jest gorsza bo Hitler przynajmiej zabijal innych a nie swoich obywateli. A we wszystkich samolotach ktore niby udezyly w pentagon i world (...) bylo tam razem po 200 osob. ZOstaly one przewiezione na lotnisko i zabite w budynku NASA.
Nie wiezycie? Sciagnijcie film "11 Wrzesnia-Niewygodne Dowody"


NAJMOCNIEJ PRZEPRASZAM ZA BLEDY MUSZE ISC DO TOALETY :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale czy wojna z Talibami postawi kres terroryzmowi na świecie?
Terroryzm jest ponadnarodowy.
Nie lęka się niczego, co więcej, każda demonstracja siły to dla terrorystów energia i pokarm.
Terrorysta szydzi z siły Zachodu, co więcej, walka z nim paradoksalnie prowadzi do ograniczenia praw obywatelskich, chluby Zachodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przepraszam ale wracam do meritum. Uważam, że należy wyciągać wnioski z historii.

1. dyskusje z Hitlerem, układy zawierane z Rzeszą skończyły się jak wiemy fiaskiem.
Wniosek: prowadzenie rozmów z terrorystami ma nikłe szanse na powodzenie

2. Europa w latach trzydziestych zachowywała się jak w przysłowiu "moja chata skraja" skutki znane.

3. "Etyka apostoła Pawła jest wezwaniem do czynnego uczestnictwa w świecie, do brania na siebie odpowiedzialności w chwilach trudnych, w momentach, które mogą się nam jawić jako ostateczne".(ks. dr Marcin Hinz)
"...Są chwile, w których w imię miłości bliźniego trzeba szaleńczego, opętanego przywódcę pozbawić władzy - na tym też może polegać chrześcijańska odpowiedzialność za świat".

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawdopodobnie również można z niej wyczytać, jak i setki innych teorii.
Ale to już kwestia czytania miedzy wierszami, umiejętność nie każdemu dana.

Ja tylko mowię o traktowaniu kobiet w starożytnym Izraelu. Akty zdziczenia nie spotykały się ze zbyt gwałtownym protestem Autora księgi.
Natchnione Księgi nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.