Facebook Google+ Twitter

Jak zakończyć wojnę w Afganistanie?

Negocjacje z talibami mogą przynieść zakończenie trwającej siedem lat wojny w Afganistanie. Tak twierdzą Europejczycy. Amerykanie są przeciw. Chcą wygrać afgańską wojnę za pomocą siły, zgodnie z zasadą - z terrorystami się nie rozmawia.

16 sierpnia ubiegłego roku doszło do tragedii w Nangar Khel. Polscy żołnierze ostrzelali afgańską wioskę, zabijając kilku cywilów. Z rąk Polaków zginęli afgańscy cywile. Amerykanie przeszli nad tym wydarzeniem do porządku dziennego. Stwierdzili, że to był wypadek przy pracy. Polaków zaczęły jednak trapić wątpliwości - czy aby nie doszło do samowoli żołnierzy. Czy potrzebnie zginęli cywile? Te dwie reakcje pokazują różny stosunek do wojny w Afganistanie.

Na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował, ażeby "przenieść środek ciężkości NATO-wskich struktur" z USA do Europy i tym samym "ograniczyć rolę Ameryki". Myślę, że to byłoby całkiem rozsądne posunięcie, mogące w dłuższej perspektywie zakończyć wojnę w Afganistanie. Europa - odmiennie niż USA - mogłaby postawić na negocjacje. Już od 2004 roku wojska brytyjskie próbują dogadać się z talibami. Brytyjski minister obrony Des Browne powiedział niedawno, że trzeba z nimi rozmawiać. Przynajmniej z tymi mniej ortodoksyjnymi. Polacy, jak widać po tragedii z 16 sierpnia, są uczuleni na krzywdy tamtejszych mieszkańców. Już się mówi o "syndromie Nangar Khel" - strachem żołnierzy przed wyjazdem na misje i przed zabijaniem niewinnych ludzi. Tylko Ameryka jest nieprzejednana. To przecież Afganistan dał schronienie terrorystom, którzy wysadzili w 2001 roku wieże World Trade Center.

Żądania afgańskich talibów nie są wcale takie duże. Wypuszczenie z więzień partyzantów, oddanie kontroli nad jedną trzecią terytorium Afganistanu i przedstawienie kalendarza wycofania wojsk zachodnich. Co to znaczy dla Europejczyków? Powrót wymęczonych fizycznie i psychicznie żołnierzy do domu. Radość. Ale co to znaczy dla USA? Plama na honorze. Wszak w myśl amerykańskiej zasady - z terrorystami się nie rozmawia.

Rozmowy z talibami dają szansę na zakończenie wojny w Afganistanie. Ale najpierw, nim się przekona talibów, trzeba przekonać kogoś bardziej upartego - Amerykę.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

No i - zbaczeńcy - zbaczamy z tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma 12 lat? no to całkiem inne koktajne łyka osoba, ktora mlodemu dyktuje, bo sama na klawiszach nie kumata.
Publikacje na w24 w tym wieku - tylko za zgoda rodziców? - nieprawdaz? Ależ prawdaż.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie koktajle mleczne. Ma albowiem 12 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe co koleś łyka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko - Entoris juz gdzieś pobył, ale sie chyba wyrwał bez wiedzy personelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może byś tam pobył nieco dłużej i ochłonął, Entorisie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

9/11 to niby wielki dzien gdzie straszna rzecz pszytrafila sie USA. Wszystkie te sprawy zostaly sfalszowane. Wtedy caly siwat odwracal sie od ameryki,a ona chciala tak bardzo wojny z terorystami. Wiec wszystki zaplanowala. W World Trade Center udezyly samoloty bezzalogowe.! Wieza zawalila sie przez wybuchniecie podlozonych tam ladunkow wybuchowych. A lot ktory uderzyl w Pentagon tak naprawde wyladowal na lootnisku. Samolot nie zrobil by tak wieeelkiej dziury w murze jaka widac w pentagonie! Bylo by widac wtedy wielel jego szczatek. A caly ten teren to tylko "wykopki i smieci" nie bylo tam ani jednej kropli krwi. A dziura powstala przez pociski tomahawk! Kiedy swiat zacznie mowic!? Amerykanie zfalszowali film gdzie Osama bin Laden przyznaje sie do tego ataku a po
1. Pisał on na tym filmie prawą reka... a tak anprawde byl leworeczny!
2.Nosil pierscien na prawym palcu a prawo islamu tego zabrania.
3.Nie wygladal a ni nie zachowywal sie tak jak Osama!!!

Amerykanie w o wszystki nie uwiezyli bo sa wielkimi patriotami. Jesli by porownac ta sytuacje do hitlerowcow. To ameryka jest gorsza bo Hitler przynajmiej zabijal innych a nie swoich obywateli. A we wszystkich samolotach ktore niby udezyly w pentagon i world (...) bylo tam razem po 200 osob. ZOstaly one przewiezione na lotnisko i zabite w budynku NASA.
Nie wiezycie? Sciagnijcie film "11 Wrzesnia-Niewygodne Dowody"


NAJMOCNIEJ PRZEPRASZAM ZA BLEDY MUSZE ISC DO TOALETY :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale czy wojna z Talibami postawi kres terroryzmowi na świecie?
Terroryzm jest ponadnarodowy.
Nie lęka się niczego, co więcej, każda demonstracja siły to dla terrorystów energia i pokarm.
Terrorysta szydzi z siły Zachodu, co więcej, walka z nim paradoksalnie prowadzi do ograniczenia praw obywatelskich, chluby Zachodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przepraszam ale wracam do meritum. Uważam, że należy wyciągać wnioski z historii.

1. dyskusje z Hitlerem, układy zawierane z Rzeszą skończyły się jak wiemy fiaskiem.
Wniosek: prowadzenie rozmów z terrorystami ma nikłe szanse na powodzenie

2. Europa w latach trzydziestych zachowywała się jak w przysłowiu "moja chata skraja" skutki znane.

3. "Etyka apostoła Pawła jest wezwaniem do czynnego uczestnictwa w świecie, do brania na siebie odpowiedzialności w chwilach trudnych, w momentach, które mogą się nam jawić jako ostateczne".(ks. dr Marcin Hinz)
"...Są chwile, w których w imię miłości bliźniego trzeba szaleńczego, opętanego przywódcę pozbawić władzy - na tym też może polegać chrześcijańska odpowiedzialność za świat".

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawdopodobnie również można z niej wyczytać, jak i setki innych teorii.
Ale to już kwestia czytania miedzy wierszami, umiejętność nie każdemu dana.

Ja tylko mowię o traktowaniu kobiet w starożytnym Izraelu. Akty zdziczenia nie spotykały się ze zbyt gwałtownym protestem Autora księgi.
Natchnione Księgi nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.