Facebook Google+ Twitter

Jak założyć firmę ze środków unijnych?

Nowa pula środków z funduszy unijnych skierowanych na stymulowanie działalności gospodarczej już niebawem będzie uruchomiona. Podobnie jak poprzednim okresie działania programu (2004-2006) przyznane będą środki na uruchamianie nowych firm.

Każdy kto myśli o otwarciu swojej własnej firmy powinien sięgnąć po środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) w ramach działania 6.2 „Wsparcie oraz Promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Działanie to ma na celu promocję oraz wspieranie inicjatyw i rozwiązań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy oraz budowy postaw kreatywnych, służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Innymi słowy wsparcie będzie kierowane do osób fizycznych, które mają zamiar rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Osoby, które złożą aplikację będą mogły liczyć na 3 formy wsparcia:

- doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej ;
- przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (w tym w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej – o ile wszyscy udziałowcy są osobami, które rozpoczęły prowadzenie działalności w wyniku uczestnictwa w projekcie realizowanym w ramach przedmiotowego Działania), do wysokości stanowiącej równowartość 40 tys. zł (lub 20 tys. na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej) ;
- wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej, obejmujące m.in. doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu)

Kto może skorzystać z programu?

Osobami uprawnionymi do składania wniosków będą osoby fizyczne zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu), a w szczególności:

- osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat,
- kobiety (w tym zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci) ;
- osoby do 25 roku życia ;
- osoby niepełnosprawne ;
- osoby po 45 roku życia ;
- osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, miejsko – wiejskich i miejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w zawodach pozarolniczych (niezwiązanych z produkcją rolną i zwierzęcą)

Gdzie szukać informacji?

Chcąc pozyskać środki finansowe musimy zwrócić się do podmiotu organizującego szkolenie. Wnioskodawcami działania 6.2 POKL mogą zostać Przedsiębiorcy, Fundacje, Stowarzyszenia itp., które następnie zorganizują szkolenia dla osób chcących pozyskać środki na rozwój działalności. Informacji o takich podmiotach trzeba będzie szukać na listach projektów rekomendowanych w danym województwie. Listy powinny być publikowane na stronach WWW instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie konkursu w danym województwie.

Porównując to działanie z działanie 2.5 ZPORR prowadzonego do tej pory przez Urzędy Marszałkowskie zauważyć można wzrost kwoty, jaką będzie można pozyskać na naszą przyszłą firmę. Z kwotą 40 tys. zł można już myśleć o ciekawej działalności gospodarczej. Należy tylko pamiętać, że środki finansowe możemy uzyskać na zakup środków trwałych, remont lokalu czy zakup wartości niematerialnych i prawnych. Nie możemy z nich sfinansować zakupu towaru czy drobnych przedmiotów nie będących środkami trwałymi. Więcej informacji znajdziecie na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jacek bąk
  • Jacek bąk
  • 01.04.2011 11:39

Wystarczające wyjaśnienie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2007 00:41

ważny temat, przynajmniej dla mnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce też da się coś zrobić.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.