Facebook Google+ Twitter

Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-17 20:11

Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa. Nic dziwnego skoro jedynie 4% pobieranej przez nie energii jest zamieniane na światło, reszta na ciepło. Czy nowoczesne rozwiązania takie jak LED opanują rynek przez kolejne kilkadziesiąt lat?

Tradycyjna żarówka to już przeszłość. Choć była z nami przez bez mała 150 lat, jako rozwiązanie całkowicie nie ekologiczne zostaje zastąpiona innymi nowoczesnymi źródłami światła. Trzeba przyznać, że i tak jej niezmienność przez tyle lat to zupełnie niezły wynik. Czymże naraziła się tradycyjna żarówka? Przede wszystkim niską sprawnością ok 4%. Co to oznacza? Jedynie 4% pobieranej przez nią energii jest zamieniana na światło, reszta na energię cieplną. Tak, tak żarówka to skuteczny grzejnik. Nie powinien dziwić więc fakt, że w trosce o efektywne wykorzystanie energii eksperci z Unii Europejskiej od 2009 roku wprowadzili ograniczenia sprzedaży. Mimo tego dzięki sprytnym zabiegom marketingowym żarówki (modyfikacja nazwy, specjalne oznaczenie …) nadal możemy kupić, coś jednak zmieniło się w świadomości społeczeństwa. Co to takiego? Oczywiście podczas fali ogólnoświatowego kryzysu, rosnących cen i zastoju płac jasne stało się że należy OSZCZĘDZAĆ. Hasło ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ to obecnie klucz do sprzedaży naprawdę wielu produktów mających zastosowanie u użytkowników indywidualnych ale nie tylko.

Przyjrzyjmy się dziś oświetleniu. Jaka alternatywa dla tradycyjnej żarówki? Boom na energooszczędne świetlówki zaczął się w połowie zeszłej dekady. Pierwsze świetlówki były bardzo drogie (kilkadziesiąt razy droższe od tradycyjnych żarówek) ale widmo oszczędności (a także i ogólnospołeczny trend) sprawiało, że każdy musiał mieć taką świetlówkę. Nie przeszkadzał nawet fakt, że te pierwsze potrzebowały dużo czasu na pełne rozjaśnienie i emitowały dość nieprzyjemna zimną barwę. Radzono sobie z tym w różny sposób a to instalując w lampach bocznych, kinkietach – tam gdzie spełniały rolę doświetlaczy, ale również instalowano je w parach ze zwykłymi żarówkami. Efekt świetlny był podobny, a redukcja energii zauważalna. Z biegiem czasu świetlówki stawały się coraz bardziej przyjazne – zaczęły emitować barwę ciepłą (oznaczenie 2700-3300K), a wraz z malejącymi cenami na dobre się u nas zadomowiły. Trzeba przyznać, że nowoczesne świetlówki pod względem emisji światła nie ustępują tradycyjnym żarówkom, bardzo szybko uzyskują pełną sprawność (speed start) i nie emitują tak ogromnych ilości ciepła. Początkowo występowały w jednym nieciekawym kształcie i miały dość znaczne rozmiary. Dziś można je kupić w przeróżnych kształtach i rozmiarach i z pewnością dopasować do każdego klosza. I choć przy ich zastosowaniu oszczędność energii jest znaczna (4-5 krotna) to musimy jednak pamiętać, że stanowiąca podstawę każdej świetlówki elektronika nie toleruje częstych włączeń i wyłączeń i nie może być stosowana ze spotykanymi jeszcze w naszych domach ściemniaczami. Zastosowanie świetlówek ma sens w pomieszczeniach o „dużej intensywności ruchu” czyli takich w których przebywamy jak najdłużej. Ze względu na znaczne obniżanie żywotności nie zaleca się ich stosowania do oświetlania chwilowego.

Czy dziś świetlówka jest zagrożona?
Oczywiście. Od kilku lat rynek podbija oświetlenie LED. Są to źródła światła bazujące na popularnych diodach świecących znanych już dużo wcześniej, jednakże rozwój techniki pozwolił na skonstruowanie diod emitujących na tyle dużo światła, że z powodzeniem mogą oświetlać pomieszczenia. Oczywiście oświetlenie LED cierpi na choroby wieku dziecięcego – nie obce były mu zjawiska zimnej barwy, ale obecnie ten problem w znacznej mierze został wyeliminowany.
- Żarówki LED są jeszcze bardzie energooszczędne od świetlówek i znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. Co ważne są odporne na częste włączenia. Co prawda, cena żarówek LED jest wyższa niż kompaktowych świetlówek, ale ich zużycie energii to ok. 60%. - mówi Mateusz Żudrak, prezes firmy Lumenmax, producenta oświetlenia LED.
Są produkowane we wszystkich możliwych typach nawet jako taśmy sprzedawane w odcinkach metrowych. Do zastosowań meblowych występują w wersjach 12V, ale co ważne trzeba pamiętać, że wymagają innych transformatorów niż zwykłe żarówki halogenowe. Przy wymianie w oprawach meblowych musimy wziąć pod uwagę dodatkowy koszt zasilacza.

Przyszłość oświetlenia należy do źródeł LED, które ze względu na swoją energooszczędność i niepodważalną żywotność będą coraz bardziej wypierać tradycyjne żarówki, coraz rzadziej spotykane w naszych domach i instytucjach oraz prawdopodobnie będą powoli zastępować kompaktowe świetlówki – ale te nie ogłosiły jeszcze kapitulacji.
(Marcin Wicher)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.