Facebook Google+ Twitter

Jak zaoszczędzić? Zwolnić stałego - zatrudnić czasownika

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-08 07:32

Form współczesnego niewolnictwa nie trzeba szukać aż we Włoszech. Doświadcza u nas czegoś podobnego wielu pracowników tymczasowych - stwierdził podczas wczorajszej konferencji wiceprzewodniczący małopolskiej "Solidarności", Henryk Łabędź.

Na przykład kontraktowani rzekomo do pracy tymczasowej, która de facto nie różni się niczym od stałej, są dyskryminowani płacowo. Coraz częściej zatrudnia się ich na podstawie umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę.

Zdaniem związkowców "S" skala zjawiska się zwiększa, lawinowo przyrasta wykorzystywanych osób. - W firmie TC Dębica S.A. w ostatnim czasie dokonano zwolnienia blisko 400 stałych pracowników przy jednoczesnym zatrudnieniu ok. 600 pracowników tymczasowych - sygnalizował Waldemar Cieśla z Zarządu Regionu "S".
- Pozbywanie się stałych pracowników i przyjmowanie w ich miejsce tymczasowych stwarza niezdrową konkurencję w firmach. Ale skala zjawiska jest znacznie szersza. Może to na przykład grozić, że przy mniejszej w związku z tym sile nabywczej nie będzie "motoru napędowego" w gospodarce - zauważa szef małopolskiej "S" Wojciech Grzeszek.
- "Czasownicy" dyskryminowani są też winnych sytuacjach. Nie znam przypadku, by ktoś taki dostał na przykład kredyt w banku - zauważa Jacek Smagowicz, zajmujący się rynkiem pracy w Komisji Krajowej "S".
Związkowcy domagają się przestrzegania przepisów jak również zmian w kodeksie pracy, które wzmocniłyby status pracowników tymczasowych i sezonowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.