Facebook Google+ Twitter

Jak zapewnić dziecku dobry start?

Rachunek oszczędnościowy? Lokata? A może fundusz inwestycyjny? Takie pytanie zapewne zadaje sobie każdy rodzic, pragnący w przyszłości zapewnić stabilność finansową swojego dziecka.

Nasze potrzeby finansowe szybko rosną, szczególnie kiedy pojawia się nowy członek rodziny. Dzieci są dla nas najważniejsze i szczególnie nam zależy na zapewnieniu im stabilności finansowej w przyszłości. Jeżeli chcemy im pomóc w ukończeniu dobrych studiów, sfinansować naukę języków obcych i dodatkowe - fascynujące je - zajęcia, musimy odpowiednio wcześniej o tym pomyśleć. Wychowanie dzieci to rzecz piękna, ale wiążąca się również z wydatkami, i to niemałymi. Rodzice powinni więc dla swoich pociech odkładać środki finansowe. Im szybciej, tym lepiej.

Bezpiecznie, ale skromnie

http://mrg.bz/lj96fT / Fot. licencja morgueFile/ fot. AlvimannRodzice, chcący odłożyć trochę grosza dla swoich pociech w bezpieczny sposób, mogą wybierać między rachunkiem ROR, kontem oszczędnościowe lub lokatą bankową. Czym się one różnią?

Rachunek ROR

Jest zwykłym kontem bankowym służącym do bieżącego dysponowania swoimi środkami finansowymi. Rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy jest bardzo nisko oprocentowany. Gromadzenie na nim środków dla naszego dziecka mija się z celem, ponieważ konto nie jest zabezpieczone przed wypłatami. W rezultacie zebrane przez nas środki po prostu się rozejdą.

Konto oszczędnościowe

Z założenia jest rachunkiem wyłącznie oszczędnościowym. Ma zdecydowanie wyższe oprocentowanie od ROR. Możemy również wypłacić z niego gotówkę lub dokonać przelewu, jednak wiąże się to z opłatami, dlatego zgromadzone na nim oszczędności są bezpieczniejsze. Konto oszczędnościowe skierowane jest do rodziców niedysponujących większą gotówką. Do rachunku mogą w każdej chwili dopłacać. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zdefiniowanie miesięcznego zlecenia stałego z ROR, a nadwyżkę dodatkowych środków w dowolnym momencie można dopłacić.

Lokata bankowa

http://mrg.bz/MRp1Lw / Fot. licencja morgueFile/ fot. graceyIdealne rozwiązanie dla rodziców mających więcej gotówki w portfelu. Lokata jest tak samo bezpieczna jak ROR i konto oszczędnościowe. W odróżnieniu jednak od tych dwóch, lokata "zamraża" środki. Oznacza to, że teoretycznie rodzice nie mają możliwości wcześniejszego jej zakończenia. Niemniej jednak są banki, które oferują produkty lokacyjne z możliwością wcześniejszej wypłaty, bez utraty odsetek. Najczęściej są to lokaty promocyjne, czasem połączone z innymi produktami finansowymi. Oprocentowanie lokaty jest oczywiście wyższe niż na koncie oszczędnościowym. Jego wysokość zależy od kwoty i okresu trwania lokaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Greg
 • Greg
 • 17.02.2011 08:53

Jak na razie inwestuję przez fundusze w noblu. Całkiem dobry zysk, cześć przeznaczę dla dziecka cześć na emeryturę. Niestety państwo raczej nam niczego nie zapewni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał
 • Michał
 • 16.02.2011 11:09

Ja korzystam z loka t z dzienną kapitalizacja w getin banku i jestem bardzo zadowolona z wyników, jak dla mnie ich oferta jest najkorzystniejsza...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lucja
 • Lucja
 • 15.02.2011 21:16

ja nie wiem jak to z tymi lokatami teraz bedzie, trzeba sie spieszyc na te z dzienna kapitalizajca i jakies trzymiesieczne sobie wybrac

Komentarz został ukrytyrozwiń
Seba
 • Seba
 • 15.02.2011 21:00

Warto pomyśleć o przyszłości naszych dzieci. Odłożyć trzeba żeby miały łatwiej w życiu niż my.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ola
 • ola
 • 14.02.2011 20:41

proste, oszczedzac na ich edukacje, na lokatach jednodniowych w getin banku mozna odlozyc naprawde sporo

Komentarz został ukrytyrozwiń
Chmiel
 • Chmiel
 • 14.02.2011 11:31

Sprawa indywidualna. Jednemu bardziej podchodzą fundusze drugiemu lokaty też uważam że łatwiej swoje oczekiwania można spełnić z doradcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiktoria
 • Wiktoria
 • 14.02.2011 10:31

Dobrych rozwiązań jest bardzo dużo dlatego najlepiej porozmawiać o tym z doradcą i dopasować ofertę do swoich oczekiwań!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika
 • Monika
 • 11.02.2011 21:38

Bardzo dobra jest inwestycja ze składką regularnś w skandii :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.