Facebook Google+ Twitter

Jak zaprzągłem do nauki języków peceta i antenę satelitarną

Karteczki i zeszyty były dobre, ale głównie do pamięciowego opanowania znacznego zasobu słownictwa. Praktyczne posługiwanie się tym zasobem jest o niebo łatwiejsze przy użyciu komputera. Jak zbierać słownictwo na komputerze osobistym?

Sonda

Czy komputer przydał się w Twoim przypadku do nauki języków i tłumaczeń?

Jak po raz pierwszy zetknąłem się z komputerem


 / Fot. Grzegorz WasilukKiedy jako dziesięciolatek wyjechałem z rodzicami na wczasy nad morze, znalazłem się w pobliżu kilku nowinek technicznych, które w okresie odprężenia między Wschodem a Zachodem zaczęły napływać za pośrednictwem krajowych i zagranicznych marynarzy do Kołobrzegu. Praktycznie każde dziecko w tym wieku jest głodne nowych wrażeń i wchłania je jak gąbka. To, co wtedy wywoła silne wrażenie zapada w umysł do końca życia.

Na mnie największe wrażenie zrobiły wtedy kolorowe telewizory na jachtach i jedno zdumiewające urządzenie dostępne dla spacerowiczów na prowadzącym w kierunku głównej plaży deptaku. Wstawione w szybę prywatnej restauracji w Kołobrzegu przynosiło codziennie spory dochód jej właścicielowi. Była to gra wideo naśladująca grę w tenisa. Wtedy, w połowie lat siedemdziesiątych, niemal bezustannie słyszało się i czytało o tym, jakie osiągnięcia ma w tej dziedzinie Wojciech Fibak. Po wrzuceniu monety 1 złoty (pod względem siły nabywczej równowartość dzisiejszych 50 groszy) można było grać przez 15 minut w dwie osoby albo jednoosobowo.

Do dzisiaj zachodzę w głowę w jaki sposób jakiemuś facetowi prowadzącemu prywatny zakład naprawy techniki radiowo-telewizyjnej udało się połączyć krajowy czarno-biały telewizor z lat sześćdziesiątych z konsolą do gier koncernu Telstar z roku 1975. Zdumiewające było również to, że ten telewizor harował po kilkanaście godzin dziennie i nie psuł się co parę dni. No cóż, był to najwyraźniej jeden ze świeckich cudów związanych z miłościwie panującym w osobie Edwarda Gierka tzw. odchyleniem prawicowo-nacjonalistyczym w ruchu robotniczym. Jak można było wówczas przeczytać w wielu miejscach wydrukowane na przydrożnych napisach białymi literami na czerwonym tle: „Polak potrafi!”. Ja też pokazałem, że potrafię. Posługiwać się tą konsolą i wygrywać sety. Niestety, przez kilkanaście następnych lat pozostała mi tylko tęsknota za podobnymi urządzeniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

@ Jadwiga Kowalczyk. Wybaczać nie mam czego. Przeciwnie, serdecznie dziękuję. Teraz w przypadkach wątpliwych ja też będę miał gdzie sprawdzić.

Tak nawiasem prowadzi nas to już nieco w kierunku następnego zaplanowanego przeze mnie tematu: Jak oddzielić ziarno od plew w gromadzie internetowych stron językowych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aneto, widziałem w kreskówkach... :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, a widział Pan, żeby zając chodził? ;) Mógł skakać - staw byłby obskakany.. albo kicać - obkicany ... ale chodzić?? ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj! Trudny, trudny jest język polski!
Zając objechał staw, więc staw został objechany,
ale gdy zając obszedł staw, to staw został...?

Komentarz został ukrytyrozwiń
xc
  • xc
  • 30.08.2012 15:56

Koniuszy - no przecież "zaprząc" a nie "zaprzęc" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
koniuszy
  • koniuszy
  • 30.08.2012 14:58

Zaprzęg. Zaprzęgnąć. Zaprzęgnąłem, Zaprzęgłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu - proszę wybaczyć -
- to nie złosliwość z mojej strony, bo nasz język, niestety, jest niesłychanie trudny nawet dla tubylców; zakładka się przydaje, wiem coś o tym :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Szłem czy szedłem, ale doszedłem" - jak powiedział pewien noblista. Ja zaś dodam od siebie: czasem się zdarza (że koń kopnie gospodarza). Swoją drogą nasz język ojczysty dla cudzoziemców, zwłaszacza nie-Słowian i Bułgarów (których gramatyka jest wzorowana na francuskiej) jest koszmarem. W każdym razie dziękuję za rzeczową krytykę. Tytułu już zmienić nie mogę, ale zapamiętam. Link do tej strony dodałem do swoich zakladek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaprz Ą głem

Koniugacja polska - http://grzegorj.w.interia.pl/gram/i_czasowniki.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.