Facebook Google+ Twitter

Jak zarabia żak...

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-25 21:00

W czasie weekendu mogę zarobić nawet 580 zł – mówi Monika, która studiuje i od trzech lat pracuje dorywczo w weekendy jako barmanka w pubie....

W czasie weekendu mogę zarobić nawet 580 zł – mówi Monika, która studiuje i od trzech lat pracuje dorywczo w weekendy jako barmanka w pubie. Wśród studentów, którzy szukają zarobku, popularne jest też roznoszenie ulotek i opieka nad dziećmi.

Studenci próbują dorobić w najróżniejsze sposoby. Ania, studentka II roku administracji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów, opowiada, że najczęściej studenci zatrudniają się do roznoszenia ulotek. - Za taką zabawę średnio wychodzi mi 160 zł, ale praca jest w dość ekstremalnych warunkach – tłumaczy.

Ania dodaje, że wielu jej kolegów dorabia udzielając korepetycji z języka angielskiego. Małgorzata, studentka II roku dziennikarstwa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, średnio za godzinę korepetycji zarabia 30 zł. - Jeżeli mam sporą grupę uczniów, mogę wyżyć z tej pensji przez cały miesiąc – mówi dziewczyna.

Studentki często zatrudniają się do opieki nad dziećmi w weekendy lub wieczory. Miesięcznie mogą na tym zarobić nawet 600 zł. – Bardzo lubię prace z dziećmi, teraz akurat trafiły mi się cudowne bliźniaki: Kasia i Adam – opowiada Marlena, studentka III-go roku kosmetologii w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Krakowie. - Mogę połączyć dobrą pracę ze świetną rozrywką. Jednak opieka nad dziećmi to bardzo odpowiedzialne zajęcie.

Studentki, a także coraz częściej studenci, dorabiają jako hostessy w supermarketach. Stawka za godzinę wynosi między 7-10 zł. - Lubię tę pracę. Dzwonią do mnie, kiedy jestem potrzebna, nie muszę rezygnować z życia prywatnego. Mogę odmówić udziału w promocji, co nie znaczy, że będę ponosiła z tego powodu jakieś sankcje – śmieje się Marta, studentka IV-roku prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dodaje, że przy okazji poważnych targów hostessa może zarobić nawet do 1300 zł.

Studenci korzystają też z prac sezonowych. Bardzo popularne staje się połączenie wyjazdów do pracy z podróżowaniem (tzw. programy Work&Tavel). Studenci przez pierwsze trzy miesiące pracują, a czwarty miesiąc poświęcają na podróże. Żeby uczestniczyć w programie trzeba mieć ukończone 19 lat, być studentem, a także mieć zaliczony pierwszy i nieukończony ostatni rok studiów w momencie wyjazdu.

W poszukiwaniu pracy studentom mogą pomóc informacje zamieszczane w portalach internetowych i gazetach. Ofert można szukać w biurach pracy, a także skorzystać z pomocy tzw. „Biura Karier”. Jego pracownicy pomagają w znalezieniu praktyk i pracy w kraju lub zagranicą. Podpowiadają też jak napisać CV, list motywacyjny, a także jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Justyna Robak
Tekst opublikowany pierwotnie na http://studentcafe.pl/pl/aktualnosci/3,jak_zarabia_zak.html
Student Cafe

robak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.