Facebook Google+ Twitter

Jak zarobić na borówkach

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-21 12:38

Kilkunastoletni Szymon wyjeżdżał na Węgry. Na swoje wakacje zarobił, zbierając i sprzedając borówki. Mieszka w Korbielowie. Borówki zbiera pod Pilskiem.

- Jak się chce, to się da zarobić - przyznaje Szymek, który codziennie sprzedawał na żywieckim targu po 20 litrów tych wspaniałych leśnych owoców. Niestety, na Pilsku już się kończą. Aby szybciej sprzedać ostatnie wiaderko owoców, Szymon obniżył ich cenę z 8 do 7 złotych. Marcin z Radziechów, którego prawie codziennie można zobaczyć na żywieckim targowisku, zbiera borówki na stokach Skrzycznego. Swoje codzienne zbiory przynosi mu także wujek. Marcin sprzedaje codziennie około 20 litrów borówek.

- To głównie wuj zbiera owoce, a ja zajmuję się sprzedawaniem. Próbowałem oddać w skupie, ale tam cena była bardzo niska. Za kilogram borówek dawali mi 7 złotych, a ja litr sprzedaję za 8 złotych. Kilogram borówek to 1,5 litra, więc rachunek jest prosty. Wolę tutaj postać i sprzedać ludziom, którzy się zatrzymują, niż oddawać w skupie, bo to bardziej opłacalne - kalkuluje Marcin.

Borówki pojawiły się w górach pod koniec lipca, gdy spadł deszcz i zrobiło się bardziej wilgotno. Na ich zbiorze i sprzedaży zarabia głównie młodzież: jedni przeznaczali pieniądze na wakacje, inni na książki i przybory szkolne. To odciąża budżet rodzinny.

- Nie zbieramy grzebieniami, bo wtedy niszczą się krzaczki. Uzbieranie litra borówek, gdy jest ich sporo na krzaczkach, zajmuje jakieś pół godziny - wyjaśnia Ania z Koszarawy. Osoby skupujące wcześniej borówki, przyznają, że cena na giełdach zrównała się z tą, którą oferowali zbieraczom.

- Dawaliśmy po 9, 10 złotych za kilogram. Teraz borówek jest coraz więcej i na giełdzie można już kupić za taką cenę. Ale przestaliśmy je skupować - powiedzieli nam handlujący.

Marianna Lach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.