Facebook Google+ Twitter

Jak zarobić na ekologii

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-06 10:17

Polska może handlować uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Weszliśmy do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. W 2005 roku nasz kraj nie wykorzystał aż 30 proc. przyznanego limitu kilkuset milionów ton, które możemy wyprodukować.

Za każdą możliwą do wyemitowania tonę gazu cieplarnianego na giełdzie płaci się około 26 euro.

Do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych zobowiązał nas protokół z Kioto podpisany w 1997 roku. Wszystkie podpisujące go kraje zdecydowały się na obniżenie emisji o 8 proc. w latach 2008 - 2012. Polska ratyfikowała dokument w 2002 roku. Protokół wszedł w życie w 2005 roku.

- Teraz możemy przystąpić do europejskiego handlu emisjami - mówił Jan Szyszko, minister środowiska. Zakłady emitujące gazy cieplarniane mają przyznane limity na swoje emisje. Jeśli ich nie wykorzystają, mogą je sprzedać. - Taka decyzja musi być jednak podejmowana ostrożnie. Może się bowiem zdarzyć, że na skutek na przykład ostrzejszej zimy instalacja wyprodukuje więcej gazów. Wtedy zakład będzie musiał zapłacić kary za przekroczenie limitu. Wprawdzie zakłady mogą już szacować, jak wykorzystują swoje limity, jednak okres, na podstawie którego szacują, jest zbyt krótki by móc przewidzieć wszystkie czynniki - wyjaśniał Paweł Sałek, Krajowy Administrator Systemu Handlu Emisjami. - Ten szybki zarobek w dłuższym czasie może się więc okazać złudny - dodaje.

W Polsce są zakłady, które emitują więcej gazów niż wynoszą przyznane im limity. - Takie instalacje będą musiały odkupić od kogoś uprawnienia do emisji. Są to zazwyczaj elektrociepłownie, które nie zostały zmodernizowane. Może to oznaczać podwyżkę cen za ciepło. Jeśli zakład będzie płacił kary lub będzie zmuszony do odkupienia limitu, może się to negatywnie odbić na kliencie - twierdzi Sałek.

Eksperci radzą wiec modernizowanie sieci emisyjnych i przewidywanie ewentualnego rozwoju firmy zanim instalacja pozbędzie się nadwyżek limitów.

AR (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.