Facebook Google+ Twitter

Jak zarobić na mieszkaniu – zyskowne nieruchomości

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2006-08-08 07:37

Waluty i akcje bywają ryzykowne. Podobnie lokata w banku i obligacje zapewniają niewielki zysk. W tym towarzystwie nieruchomości są idealnymi inwestycjami. Można na nich zarabiać ponad 10 procent rocznie, inwestując pieniądze… banku.

fot. Magdalena TobikŚrednia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie, w ciągu ostatniego roku, wzrosła od ponad 30 procent. Podobnie dynamicznie rozwijał się rynek we Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie czy Poznaniu. Mieszkania podrożały, ale co z tego, gdy drożejąca nieruchomość jest jedyną, jaką posiadamy? W poszukiwaniu zysków trzeba kupić mieszkanie na wynajem.

Atrakcyjne mieszkanie sprzedamy w kilka tygodni. Ratę kredytu, jaki trzeba będzie zaciągnąć na jego zakup, w większości zwróci dochód z wynajmu. W kolejnych miesiącach jeszcze na nim nie zarobimy. W większości przypadków rata kredytu i dochód z wynajmu są porównywalne. Jednak to właściciel musi ponieść koszty utrzymania mieszkania, a od dochodu zapłacić podatek.

Mieszkanie najlepiej w całości sfinansować kredytem. – Nawet wówczas, gdy mamy gotówką na jego zakup całości, czy nawet znaczniej jego części. Gotówkę lepiej zainwestować w co innego, aby portfel inwestycyjny był zróżnicowany – radzi Maciej Kossowski.

Trzeba pamiętać o tym, że dochody z wynajmu mieszkań, szczególnie tych największych, systematycznie spadają. – Jeszcze rok temu czteropokojowe mieszkanie można było wynająć za 25 procent więcej niż teraz. Ten spadek w mniejszym stopniu dotyczy najpopularniejszych mieszkań jedno- i dwupokojowych, na które popyt jest największy – mówi M. Kossowski z Expandera.

Spadek dochodów z wynajmu nie powinien dziwić w sytuacji, gdy kredyty hipoteczne są coraz bardziej dostępne i Polacy kupują coraz więcej nieruchomości. Nie trzeba się jednak martwić. Po pierwsze, chętni na wynajmowanie mieszkań zawsze się znajdą (choćby studenci). Po drugie, dochód z wynajmu ma drugorzędne znaczenie. Najważniejszy jest wzrost wartości mieszkania. Ich ceny wciąż idą w górę. W Polsce wzrost cen mieszkań nie będzie zagrożony przynajmniej przez najbliższe 5-7 lat. Według obliczeń Expandera, roczna stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem może wynieść w Poznaniu do 14 procent.

Dobrą inwestycją jest także grunt. Jeśli dobrze wybierzemy działkę, wzrost wartości może być znacznie wyższy niż w przypadku mieszkania. Problem w tym, że działka – w przeciwieństwie do mieszkania – nie dostarcza stałych dochodów, a może nawet zwiększyć spore koszty (opłaty adiacenckie, renta planistyczna, podatki). Jest to więc świetna inwestycja dla kogoś, kto jest w stanie poczekać na zyski kilka lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.