Facebook Google+ Twitter

Jak zarządzać spółdzielnią? Poradnik dla ekonomistów społecznych

Współautorzy: Barbara Podgórska

Skoro istnieje ekonomia społeczna (co niektórzy kwestionują), to muszą istnieć ekonomiści społeczni. Do nich adresowany jest poradnik wydany w 2012 roku przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 / Fot. Edward Lutczyn„Poradnik zarządzania w ekonomii społecznej. Razem trudniej czy łatwiej? Rzecz o zarządzaniu spółdzielnią”. Oto długi tytuł poradnika, kolejnego w serii wydawanych przez FRSO. Książeczka niewielka, sympatycznie wydana, z tekstem Piotra Frączaka, szefującego Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i z pełnymi humoru rysunkami Edwarda Lutczyna.

„Zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym nie jest zwykłym zarządzaniem – stwierdza wydawca na wstępie. Poza twardą wiedzą i umiejętnościami potrzebne jest zrozumienie (często bardzo specyficznych) problemów społecznych, wrażliwość na innych, a także poczucie odpowiedzialności za siebie i za swoje otoczenie. (…) Przedsiębiorstwo społeczne powinno być twórczym efektem pracy ludzi zaangażowanych w jego działalność. Powinno być formą ekspresji".

 / Fot. Adam K. PodgórskiPiotr Frączak umiejętnie zachęca do zespołowego działania, którego jest entuzjastą „dla zaspokojenia wspólnych aspiracji i potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych poprzez współposiadane i demokratycznie kontrolowane przedsiębiorstwo. Wymienia rodzaje tworzonych spółdzielni: spółdzielnie użytkowników, spółdzielnie producentów i „modne” ostatnimi czasy spółdzielnie pracownicze (spółdzielnie pracy albo spółdzielnie socjalne).

 / Fot. Edward LutczynZaraz jednak na początku, zadaje konkretne pytanie. Skoro spółdzielnie są tak atrakcyjne, stwarzają tyle możliwości, dają tyle korzyści, to dlaczego, choć mogłoby być tak fajnie, zazwyczaj fajnie nie jest. Kolejne rozdziały radzą, co robić, i czego nie robić, aby było fajnie. Spójrzmy na tytuł pierwszego: ”Policzmy kapitały”. Kapitały to pieniądze, rzeczy, umiejętności, kontakty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adamie, dla mnie ważniejsze od mało+mało itd jest członek spółdzielni+członek spółdzielni=społeczność=wartość zarządzania i dbania o wspólną własność, bo takową jest bowiem spółdzielnia. Ona dopiero kreuje końcowy efekt, jakim jest wspólne pobieranie pożytków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.