Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1401 miejsce

Jak zbudować zespół marzeń?

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Zespoły osiągające swoje cele przy minimalnej kontroli administracyjnej wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród specjalistów HR, rekruterów, menedżerów, czy właścicieli przedsiębiorstw, ale również ogółu społeczeństwa. Dobry team zwykle kieruje się prostą zasadą pomagającą osiągnąć sukces: pracują jako jeden spójny mechanizm. Dokładnie ten „mały-wielki" szczegół jest w stanie znacząco zwielokrotnić skuteczność każdego pracownika. Problem w tym, że zespół taki jest niezwykle trudno zbudować. Wierzę jednak, że w życiu nie ma nic niemożliwego, a więc jak zbudować swój dream team?
Włącz pasję

Zacznij od siebie. Musisz znaleźć w sobie pasję do ukochanego zajęcia. Nie tylko pobudzi Cię ona do ciągłego rozwoju, ale także pomoże przezwyciężać własne ograniczenia. Pasjonaci biegają w maratonach, podbijają górskie szczyty i zdobywają medale, ale co najważniejsze- uczucie to jest bardzo zaraźliwe. Tak, ty również możesz rozgrzać ludzi własnym entuzjazmem! Wkrótce sam zauważysz, jak zaczną dokonywać niemożliwego. Pamiętaj, udawanie tutaj nie zadziała: oszustwo szybko wyjdzie na jaw.

Porzuć motywację
W konwencjonalnym rozumieniu tego słowa, motywacja to próba przekonania kogoś, że istnieją powody lub czynniki, dla których powinien wykonać daną pracę. W rzeczywistości żadna sztuczna motywacja nie jest nikomu potrzebna. Czego Ci potrzeba, to inspiracja. Jeśli ludzie nie będą szczerze zainteresowani, nigdy nie dadzą z siebie wszystkiego, co najlepsze, nie rozwiną się zawodowo i nie będą w stanie pokonać swoich ograniczeń. Postaraj się wybierać do swojego zespołu osoby, które od początku rozumieją, dlaczego ich wysiłek jest niezbędny oraz jasno widzą swój cel. Pracownika posiadającego naturalną, prawdziwą motywację pozostaje tylko zainspirować do działania.

Ufaj swojemu zespołowi
Zbuduj grupę z ludzi, którym możesz zaufać. To pozwoli Ci na rozluźnienie kontroli. Dzięki większej swobodzie pracownicy będą w stanie stać się bardziej twórczy, a Ty uwolnisz swoje zasoby, które będziesz mógł poświęcić na poszukiwania nowych rozwiązań i możliwości.

Bądź sprawiedliwy
Poczucie sprawiedliwego traktowania swojej pracy i osoby jest ważną potrzebą życiową każdego z nas. Pragnienie działania jest bardzo łatwo utracić, jeśli czujemy, że nie jesteśmy traktowani sprawiedliwie. Dlaczego się starać, jeśli nie otrzymujemy za to satysfakcjonującego wynagrodzenia? I nie chodzi tutaj tylko o wynagrodzenie pieniężne. Zdarza się, że szef drobiazgowo wylicza pracownikowi liczne braki osobiste. Jednak w dyskusji na temat pozytywnych wyników pracy chwali całą grupę zbiorowo. Wielu dyrektorom wydaje się, że tego rodzaju podejście pomaga zbudować ducha zespołu. Niestety, tak to nie działa. Zdecydowanie lepiej jest podziękować każdemu pracownikowi za jego osobisty wkład we wspólny sukces. Nie zapomnij też w podobny sposób dzielić się z zespołem odpowiedzialnością za wszelkie porażki.

Zostań trenerem emocjonalnym
Zainspirować kogoś podczas jednego spotkania jest niezwykle trudno. Pozytywne nastawienie trzeba trenować podobnie jak mięśnie na siłowni. Sekret tkwi w regularnych ćwiczeniach. Staraj się przydzielać pracownikom zadania będące odrobinę powyżej ich zdolności. Powiedz „ wierzę, że Ci się uda". Stopniowo dana osoba zacznie coraz bardziej w siebie wierzyć. Z entuzjazmem będzie podejmować się nawet najbardziej skomplikowanych zadań, a przede wszystkim przestanie tracić cenne zasoby na wymówki.

Zapraszaj i pytaj
Jeśli pracownik czuje, że jest nie tylko wykonawcą, ale i uczestnikiem procesu pracuje znacznie skuteczniej. U nas w Preply mamy zasadę: nie bądź strażnikiem i nie wydawaj rozkazów. Lepiej najpierw zapytać, jak Twój pracownik widzi rozwiązanie danego problemu.
Gdy osoba podejmuje decyzję, bierze na siebie odpowiedzialność. To sprawia, że sukces projektu jest w waszym wspólnym interesie. Pozwól pracownikom poczuć współudział na osobistym poziomie, nie rób z nich bezdusznych instrumentów bez własnego zdania.

Inwestuj w ludzi
Rozwój zespołu powinien być Twoim najważniejszym celem. Ważne jest, aby wydzielić na niego odpowiednią ilość czasu, środków i uwagi. To pozwoli Twojemu pracownikowi czuć się cennym członkiem zespołu, a nie tylko tymczasowym wykonawcą, którego łatwo zastąpić.
Gotowość do inwestowania w rozwój pracowników daje kierownictwu więcej swobody. Jeśli grupa ma w zwyczaju podejmowanie ciągłych prób rozwoju, można obniżyć wymagania zawodowe dla osób chętnych do podjęcia pracy w firmie. Zamiast tego będziesz w stanie zwrócić większą uwagę na cechy osobiste potencjalnego kandydata: czy dobrze się z nim pracuje, czy jest zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Doświadczenie dowodzi, że znacznie łatwiej jest podszkolić niedoświadczonego pracownika niż z dnia na dzień zmienić charakter profesjonalisty.

Zauważaj osiągnięcia
Nie szczędź pracownikom pochwał. Jeśli osoba pomyślnie zakończyła projekt lub transakcję, warto to zauważyć. Dobry lider zawsze znajdzie powód, aby pochwalić swój zespół. Wyrazy uznania podtrzymują w ludziach poczucie własnej wartości. Niestety niektórzy menedżerzy podchodzą do sprawy od odwrotnej strony i krytykują pracowników, starając się ich w ten sposób zmotywować. Znacznie bardziej produktywnie jest ich inspirować, komplementy są zawsze w stanie zdziałać o wiele więcej niż krytyka.
Nawet w początkowych fazach pracy warto doszukać się drobnych osiągnięć, pośrednich sukcesów czy małego postępu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto chwalić zespół. Wyrażając swoją wdzięczność, nie tylko obdarzasz grupę pozytywną energią, ale również przypominasz o realizacji celów. To także inspiruje.

Dziel się swoimi planami i celami
Warto mówić o planach tak często i szczegółowo, jak to tylko możliwe. Staraj się wyjaśnić, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób poprowadzić zespół do celu. Takie zachowanie przynosi więcej korzyści niż drobiazgowe objaśnienia zadań.
Znajomość konkretnych celów pracy jest dla zespołu niezwykle inspirująca. Osoba jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadanie, jeśli rozumie, do czego jest potrzebne i jakie rezultaty przyniesie.
Daj więcej wolności
Choć brzmi to paradoksalnie, to im mniej kierownictwo kontroluje i ogranicza pracowników, tym więcej sukcesów odnoszą. Wymaganie od członków zespołu ścisłego przestrzegania instrukcji to marnotrawstwo zasobów. Lepiej sformułować jedynie główne zasady i credo firmy Kolejno już każdy z pracowników sam powinien zdecydować, jak wykonać zadanie przy minimalnych nakładach czasu i wysiłku.
Praca w inspirującym zespole ma dla zmotywowanych pracowników wiele zalet. Ludzie pełni pasji są ukierunkowani na rozwiązywanie problemów, są oni dosłownie kopalnią pomysłów. Pracują szybciej, lepiej i przy tym wymagają minimalnej kontroli. To nie tylko pomaga poprawić jakość pracy zespołu, ale oprócz tego tworzy w miejscu pracy zdrową atmosferę, w której przyjemnie jest przebywać, co ostatecznie przynosi najlepsze wyniki.
Autor: Kirill Bigai, dyrektor generalny platformy do poszukiwania korepetytorów online https://preply.com/pl/

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: team


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.