Facebook Google+ Twitter

Jak zdobyć pracę w policji?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-03-30 09:22

W tym roku do pracy w policji przyjętych zostanie w kraju 4.900 osób. Na początek policjant dostaje 1.000-1.100 zł na rękę. Biorąc pod uwagę wysokie wymagania i możliwości pracy za granicą, trudno skusić młodych ludzi. Komendant główny zapowiedział zmiany mające poprawić coraz gorszą sytuację w garnizonach. Obiecał podwyżki, na początek o około 250 zł, modernizację sprzętu łączności, nowe samochody i uzbrojenie.

Będzie łatwiej?

Pod lupę wzięty został system rekrutacji. Komendant główny powołał niedawno zespół, który zajął się zmianami w procedurach naboru. Rekrutacja ma być prowadzona w sposób ciągły.
Posterunkowi służby kandydackiej w bielskiej policji. Fot. Lucjusz Cykarski/ Dziennik Zachodni / Fot. Chętni mogą się zgłaszać w każdej chwili. Test z wiedzy ogólnej, który jest pierwszym etapem, będzie miał charakter rankingowy. Do tej pory miał charakter selekcyjny. Osoby, które nie zdobyły wymaganej liczby punktów, odpadały. Zmienią się też testy sprawności fizycznej. Po uzyskaniu wyniku negatywnego kandydat do służby będzie mógł ponownie przystąpić do kwalifikacji po 30 dniach. Kandydat na policjanta nie będzie też musiał przedstawiać zaświadczenia o niekaralności. Sprawdzać go będzie komenda. Zmiany w systemie powinny wejść w życie na przełomie czerwca i lipca.

Mundur kusi

Na niepewnym rynku pracy zatrudnienie w policji mimo wszystko pociąga młodych ludzi. Oznacza możliwość rozwoju zawodowego, korzystania ze szkoleń, rozbudowanego systemu socjalnego (dofinansowanie do wypoczynku, trzynaste pensje, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, a po 15 latach służby prawo do emerytury).
– Praca jest ciekawa, choć zdarzają się stresujące sytuacje – mówi posterunkowy Dawid Adamczyk, od 6 miesięcy w służbie kandydackiej w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Bielsku-Białej. – Niskie wynagrodzenie trochę przeraża, ale moim kolegom z kompanii służba się podoba. Ja chciałem być policjantem od dziecka, a ponieważ dla mojego rocznika przez dwa lata był wstrzymany nabór, służba kandydacka zamiast wojska była jedyną drogą, żeby dostać się do policji.

Nadkom. Jacek Kosmaty, rzecznik Szkoły Policji w Katowicach Piotrowicach


W ciągu ostatnich dwóch lat kryteria naboru do policji zostały złagodzone. Test wiedzy ogólnej opiera się na programie szkoły średniej, a sprawnościowy zawiera ćwiczenia trenowane na lekcjach wuefu w szkole podstawowej. Jeśli ktoś jest w miarę sprawny fizycznie, powinien go przejść bez problemu. Można się też przygotować. Wymagania i dokładny opis toru przeszkód znajdują się w internecie. Moim zdaniem, słabe wyniki, jakie osiągają kandydaci, świadczą o tym, jak niski jest ogólny poziom wiedzy i kultury fizycznej młodych Polaków. Na pewno nie zniknie test psychologiczny. Policjant to specyficzny zawód. Praca z ludźmi, z bronią, w stresie. Musimy wyeliminować tych, którzy sobie z tym nie poradzą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Następny etap to test psychologiczny, polegający na badaniu kandydata i rozmowie. Psycholog sprawdza zdolności intelektualne i cechy osobowości."

no i tu chyba też jest największy przesiew kandydatów do pracy.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja byłem niedawno w Oddziałach Prewencji w Warszawie narażaliśmy życie bo defakto takie jest że staliśmy zawsze pierwsi!!!!!! Bo człowiek wiezył w system!!!! Starałem się jak tylko mogłem nigdy niezawiodłem na manifestacjach w patrolu a gwarantuje że czasami było naprawde goraco!!!! Gdy tylko złożyłem papiery na stałe to psycholog stwierdza że sie niedaje do pracy w Policji!!!!!!!!!!!! To jest śmiech na sali!!! żeby człowiek po roku sie nagle nienadawał????!!!!!! Jestem ciekawy czy taka pani psycholog by sie nadawała jakby staneła na przeciwko 25 tyś manifestacji i ciekawe jaka by wtedy była reakcja????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.