Facebook Google+ Twitter

Jak złapać "stopa" przez internet?

Lubisz podróżować, ale nie masz zbyt wiele gotówki? Wybrałbyś się gdzieś autostopem, ale perspektywa wyczekiwania, aż któryś z kierowców w końcu się zatrzyma przeraża cię? Jest na to sposób. Złap autostop wirtualnie!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. APPO ile transport organizujemy sobie w cyberprzestrzeni, o tyle sama podróż jest już jak najbardziej realna.
Wirtualny autostop działa bardzo prosto. Wystarczy wpisać miejsce, z którego chcemy ruszyć w naszą podróż i miasto docelowe. Pozostaje jedynie kwestia wyboru terminu. Ten niestety zależny jest już jednak od ilości dostępnych ofert.

Wielu kierowców chętnie służy, miłośnikom podróży, swoją pomocą. Koszty takiej eskapady są zdecydowanie mniejsze, niż gdybyśmy wybrali standardowy środek transportu. Przed podróżą istnieje możliwość oszacowania jej kosztów przy pomocy specjalnego kalkulatora.

- Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to zależą one od konkretnych ustaleń między stronami - zapewnia administrator stopem.pl, jednej ze stron zajmujących się tą działalnością - generalnie występuję tutaj podział kosztów, na trzy możliwe sposoby: albo oferta dotyczy równego podziału kosztów na każdą z osób albo też oferujący przejazd ustala stawkę lub po prostu oferuje przejazd bez żadnych opłat - dodaje.

Wirtualny autostop ma swoją długą historię. To swoista kontynuacja idei carpoolingu (z ang. wypełniania auta). Co było jego celem? Wspólna podróż samochodem, celem zmniejszenia kosztów podróży.

Pomysł okazał się na tyle trafiony, że w Niemczech - jak podaje strona jazdazagrosze.pl - kolejna zajmująca się szerzeniem idei wirtualnego autostopu - doczekał się osobnej ustawy informującej o "dobrowolnym porozumieniu w celu osiągnięcia wspólnej korzyści".

Jeśli do tego wszystkiego dodać możliwość dotarcia do wielu ciekawych zakątków kraju i nie tylko,a także pewien pierwiastek przygody, autostop wydawałby się rozwiązaniem idealnym. Pozostaje jednak jedna, ale chyba najważniejsza kwestia. Bezpieczeństwo.

System rejestruje numer IP wszystkich zalogowanych osób. Adres ten, widoczny jest w panelu użytkownika, jak również w prywatnych wiadomościach. Ma to pomóc w ewentualnym ustaleniu tożsamości użytkowników. Rozwiązanie wydaje się sensowne, a poziom bezpieczeństwa z pewnością nie jest niższy od tego, który oferuje nam standardowy autostop. - Istnieje możliwość wystawienia opinii osobie, z którą się podróżowało. Będzie ona dostępna dla wszystkich. Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, którym powinny wykazać się osoby bezpośrednio zainteresowane - przestrzega administrator stopem.pl Dodaje również, że w okresie letnim wzrasta zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi.

Wirtualny autostop jest popularny i nie zanosi się, by w najbliższym czasie miał stracić na popularności. A autostopowicze? Nie muszą już wyczekiwać w strugach deszczu na życzliwość kierowców. Internet załatwia wszystko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ciekawy tekst, przegapiłem go wcześniej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest w sieci miejsce o regularnych wspólnych dojazdach http://autem.pl
tworzy sie tam społeczność carpoolingowców

ha by jednak rozdzielil autostop jak przygode i carpooling jako codzienność

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za info.
ale jakoś tej idei brak poezji oryginalnego autostop :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Czego to się człowiek dowiaduje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne :)
Autostop fajny sam w sobie, a carpooling to całkiem proekologiczne działanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.