Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmiany klimatu wpłyną na życie nasze oraz fauny i flory?

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
M.in. przepiękne Malediwy zostaną pochłonięte przez wody wszechoceanu.
M.in. przepiękne Malediwy zostaną pochłonięte przez wody wszechoceanu. NASA World Wind
Zmiany klimatyczne, spowodowane globalnym ociepleniem, nie tylko będą miały wpływ na intensywność i siłę żywiołów. Będą one miały także bezpośredni wpływ na życie każdego z nas, również na życie roślin i zwierząt.

Oto drugi artykuł (z pięciu planowanych), dotyczący zmian klimatycznych jakie będą miały miejsce na naszej planecie do 2100 roku wg raportu ONZ. Pierwszy tekst, zatytułowany Jak zmieni się klimat do 2100 roku? nawiązywał do części raportu, traktującej o zmianach
w ziemskim klimacie w przyszłości. Ten artykuł opisuje drugą część raportu, która bezpośrednio odnosi się do sytuacji każdego z nas.

Naukowcy ONZ należący do Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) zebrali się 6 kwietnia 2007 roku, w Brukseli, aby opracować kolejny fragment raportu, dotyczący zmian klimatycznych, spowodowanych globalnym ociepleniem i ich wpływu na życie ludzi.

Życiodajny napój... tylko dla "bogów"

Mamy z nią styczność na co dzień. Pijemy jej duże ilości. Myjemy się nią, przy jej pomocy sprzątamy mieszkania, a w upalne dni podlewamy przydomowe ogródki, działki czy też całe pola uprawne. Niestety wielu z nas nie ma umiaru przy korzystaniu z niej. Woda - bo o niej mowa - jest dla nas czymś tak naturalnym i normalnym, czymś tak codziennym, a zarazem tak niezbędnym, że nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez niej. Dziś - można powiedzieć "tylko" - dla milionów ludzi (szczególnie w Afryce) jest ona towarem na wagę złota, który rzadko widują na oczy. Jak mówi raport - do 2080 roku bez dostępu do wody pitnej zostanie od 1,1 do 3,2 miliarda ludzi na całym świecie! Szczególnie narażeni są na to mieszkańcy Afryki, Australii, południowej Azji i Europy oraz zachodniej Ameryki Północnej. W tym samym czasie 600 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpiało z powodu głodu. Woda dla wielu stanie się czymś wręcz nieosiągalnym, a na stały dostęp do niej będą mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi.

O 80 procent zwiększy się liczba coraz gwałtowniejszych zjawisk pogodowych. Fale upałów w Europie ( np. ta z 2003 zabiła ok. 70 tys. ludzi) czy huragany takie jak Katrina, staną się normalnością. Żywioły te będą miały zasadniczy wpływ na nasze życie codzienne. Przede wszystkim będą wzrastać liczby ofiar tych kataklizmów,
o stratach materialnych już nie wspominając.

Wpływ na faunę i florę

Piekna Wielka Rafa Koralowa, bardzo wrażliwa na najmniejsze zmiany średniej temperatury wody, zniknie do 2030 roku w 80 procentach. Zjawisko to obejmie swym zasięgiem głównie Morze Koralowe, którego średnia temperatura stale rośnie. Po lodowcach w Himalajach i Alpach nie będzie śladu już w drugiej połowie XXI wieku, a lód w Arktyce będzie widoczny tylko zimą. Do 2050 roku obszar wiecznego lodu na półkuli północnej zmniejszy się o 20-35 procent. Szacuje się, że 10 procent obecnej tundry porośnie tajga, a tundra zajmie 15-25 procent obszarów, gdzie teraz leży lód.

O 1 stopień do roku 2020 wzrośnie średnia globalna temperatura na ziemi, natomiast do 2050 roku o 2 stopnie. Spowoduje to wyginięcie 1/3 gatunków zwierząt oraz roślin. Oto ekosystemy, które najbardziej ucierpią z powodu postępujących zmian klimatycznych: rafy koralowe, obszary lodowe, tundra, lasy strefy umiarkowanej, góry, obszary śródziemnomorskie, tereny depresyjne, słone bagniska.

Wpływ na powierzchnię Ziemi

Już dziś bardzo dobrze uwidacznia się proces wysuszania krajów basenu Morza Śródziemnego, południa Australii, amerykańskich Wielkich Równin i Gór Skalistych oraz krajów Ameryki Środkowej i południowej Afryki. Brakuje tam deszczu. Niestety będzie go coraz mniej. A jeżeli już spadnie, to bardzo gwałtownie i w dużych ilościach, co doprowadzi do powodzi, gdyż wysuszona ziemia nie będzie w stanie przyjąć dużej ilości wody. Kontynent Azjatycki, wschód i północ Afryki, południe Brazylii, Urugwaj czy północna Europa i cała Ameryka Północna już teraz stają się ofiarami potężnych ulew, które coraz częściej doprowadzają do gigantycznych powodzi. W Azji przykładem takich zjawisk mogą być tegoroczne opady monsunowe. Sahara w coraz większym tempie zacznie się rozszerzać, a wzrastający poziom wszechoceanu po prostu będzie zalewać kolejne wyspy i tereny przybrzeżne.

Oto druga część raportu ONZ dotycząca zmian klimatycznych

Jak widać przyszłość nie rysuje się w nazbyt optymistycznych barwach. W kolejnym artykule opiszę ostatnią, trzecią część raportu ONZ, dotyczącą tego, jak spowolnić postępujące zmiany klimatyczne. Kolejne dwa artykuły postaram się poświęcić obecnej sytuacji klimatycznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto