Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15901 miejsce

Jak zmieni się klimat na świecie do 2100 roku?

Globalne ocieplenie, którego konsekwencją są zmiany klimatyczne, to jeden najbardziej aktualnych problemów dzisiejszego świata. Do niedawna, o jego istnieniu wiedzieliśmy tylko dzięki ciągłemu nawoływaniu ekspertów i naukowców, którzy alarmowali, że klimat się zmienia. Dziś odczuwamy to na własnej skórze.

Zmniejszenie pokrywy śnieżnej na Kilimandżaro / Fot. wikipedia.pl / public domainEksperci ONZ zrzeszeni w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) 2 lutego, 6 kwietnia i 4 maja zebrali się, aby debatować nad przyszłością tego świata. Skutkiem tych debat jest trzyczęściowy raport dotyczący zmian klimatycznych jakie czekają naszą planetę do 2100 roku.

Oto pierwszy (z pięciu) tekst z serii o zmianach klimatycznych jakie będą miały miejsce na naszej planecie wg raportu ONZ.

Jak do tego doszło?

Koksownia "Jadwiga" w Zabrzu - Biskupicach / Fot. Marcin NowakNaukowcy z IPCC zebrali się 2 lutego br. w Paryżu, gdzie opracowali pierwszą część raportu o zmianach klimatycznych na świecie dotyczącą wzrostu średniej temperatury, ilości dwutlenku węgla w atmosferze oraz poziomu oceanów na świecie do 2100 roku.

Zanim na świecie pojawił się człowiek, całkowity wpływ na klimat miały przeróżne czynniki naturalne, a szczególnie erupcje wulkanów, które do okresu późnej młodości naszej planety, wybuchały bardzo często i bardzo gwałtownie. Wraz z pojawieniem się człowieka, a później z rozwojem techniki, wpływ czynników naturalnych na klimat zaczął maleć na rzecz istoty ludzkiej. Niestety postęp technologiczny ściśle był związany ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych.

Lód na Antarktydzie / Fot. wikipedia.pl / public domain Koniec wieku XVIII, naznaczony rewolucją przemysłową XIX wiek, następnie wiek XX i dwie wojny światowe oraz wiele innych czynników sprawiły, że do atmosfery dostały się ogromne ilości tychże gazów. Wtedy człowiek nie miał tej wiedzy, którą my posiadamy dziś. Nie wiedział, że jego działanie będzie miało wręcz katastrofalny wpływ na przyszły stan ziemskiego klimatu. Dziś jednak pomimo tej wiedzy, a także wielu pomysłów i chęci zredukowania emisji CO2 do atmosfery, nadal istnieją kraje, takie jak Chiny czy USA, które nic sobie z tego nie robią.

Zmiany w skali globalnej



Dziś wpływ człowieka na ziemski klimat sięga aż 90 proc. Przewiduje się, że jeśli emisja dwutlenku węgla przez zakłady przemysłowe nie będzie zmniejszona, to średnia temperatura na naszej planecie może wzrosnąć od 1,8 do 4,0 stopni, a górna granica to nawet 6,4 stopnia. Skutki wzrostu średniej temperatury na naszym globie są widoczne wręcz gołym okiem - intensywnie topnieją tzw. wieczne lodowce na biegunach Ziemi. Na Arktyce lód całkowicie zniknie do 2050 roku, a jeżeli się będzie pojawiał, to sporadycznie podczas nocy polarnych.

Symulacja poziomu wód oceanów za 100-150 lat w obliczu narastających zmian klimatycznych i całkowitego stopnienia lodowców i lądolodów / Fot. M.Nowak za pomocą NASA WorldWindNiestety skutek staje się przyczyną. Topnienie lodowców wiąże się ze wzrostem poziomu wszechoceanu. Poziom ten do 2100 roku podniesie się - można powiedzieć, zaledwie - od 28 do 43 centymetrów. Niestety, tyle wystarczy, aby wyspy takie jak Malediwy czy inne wysepki tropikalne znalazły się pod wodą. Mało tego. Zalane zostanie także Tokio i San Francisco oraz inne wielkie miasta. Woda z powrotem odbierze to, co Holandia jej wydarła, a nawet doliczy sobie do tego nawiązkę. Floryda oraz inne nisko położone tereny na całym świecie również znajdą się w odmętach wody oceanicznej.

Natura stanie się niemiłosiernie brutalna



Oczywiście wszystkie te czynniki staną się przyczyną nasilenia różnego rodzaju żywiołów naturalnych. Możemy być pewni gwałtownego wzrostu ilości i siły cyklonów oraz huraganów - co zresztą już się dzieje. Huragan Mitch / Fot. wikipedia.pl / public domainKonsekwencją tego będą coraz to większe zniszczenia oraz spadek jakości życia w nadbrzeżnych strefach większości kontynentów. Dzisiejsze anomalie pogodowe staną się codziennością.
Susze będą nękać np. Australię. Powodzie, które staną się zmorą dla części południowej Stanów Zjednoczonych, wschodniej i południowej Azji oraz środkowej Europy. Wszystko to, będzie bezlitośnie nękać ludzkość XXI i XXII wieku.

Oto pierwsza część raportu ONZ dotycząca zmian klimatycznych

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

świat
  • świat
  • 19.01.2012 21:06

zalety będą takie ze ludzie będą żyć coraz dłużej dzięki prochom i innym lekarstwom być może przed zagładą ludzie uciekną na inną planetę bo za 5mld lat nasze słonce się zamieni w czerwonego olbrzyma i wsyśnie 3 planety w tym ziemię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
świat
  • świat
  • 19.01.2012 21:05

świat za 100 lat będzie wyglądał dużo gorzej niż dzisiaj wszystko będzie zanieczyszczone będzie dużo spalin,śmieci i ludzie będą dla siebie podli i wszyscy ludzie na świecie to ateiści zniknie religia.Jednak zalet będzie dużo

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.03.2009 21:44

wielki "-" za sianie paniki i uprawianie wróżbiarstwa co będzie za 100 lat

gatunek ludzki jest nieistotnym i nic nie znaczącym punktem na drodze ewolucji ziemia istniała zanim się pojawiliśmy i będzie istniała długo po nas gdyż jak wszystkie inne gatunki tak jak się pojawiliśmy tak samo znikniemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/AERONET_Belsk/2006125/AERONET_Belsk. 006125.aqua.1km.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym komentarzem radziłbym się wstrzymać do momentu aż opublikuję ostatni artykuł z tej serii. Owszem sa tacy naukowcy którzy podważają wpływ człowieka na klimat. Ale jest ich coraz mniej. Dlaczego, to opisze w jednym z artykułów. To raz. Dwa. Krążą glosy że zmiany klimatyczne tego typu są czymś naturalnym, cyklicznym co już kiedyś miało miejsce na naszym globie. To prawda. Ale faktem jest że człowiek znacznie przyśpieszył te zmiany klimatyczne. Nigdy bowiem nie zachodziły one tak gwałtownie jak dzieje się to teraz. A oto przykład jak człowiek wpływa na klimat. Zobacz te zdjęcia: http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/AERONET_Belsk/2006125/AERONET_Belsk. 006125.terra.1km.jpg
http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/AERONET_Belsk/2006128/AERONET_Belsk.2006128.terra.1km.jpg
http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/AERONET_Belsk/2007089/AERONET_Belsk.2007089.terra.1km.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiscie zdania naukowcow ktorzy maja zupelnie inne wyniki badan na ten temat, raport ONZ juz nie zawiera. Podsumuje ten raport jednym zdaniem: totalna paranoja napedzana przez swiatowy biznes.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.09.2007 19:15

(+) Czy trzynasty plusik jest pechowy? :) Anyway - jak zwykle bardzo ciekawy tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święte słowa Piotrze :) Ziemia sobie poradzi z tym co człowiek nabroi. Pytanie czy człowiek sobie z tym poradzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Aczkolwiek Ziemi i tak nie zaszkodzimy w żaden sposób - tylko sobie samym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście +, jakbym mógł dałbym ich więcej ;)świetny tekst...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.