Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15375 miejsce

Jak zmienić świat na lepszy

W dzisiejszych ciekawych, choć trudnych czasach zastanawiamy się co możemy zrobić, aby zmienić świat na lepszy, na co mamy wpływ...

W dzisiejszych czasach, gdy na świecie króluje korupcja, terroryzm, manipulacja informacjami, dominacja jednych państw nad innymi, ludobójstwo, gdy jesteśmy u progu kolejnego kryzysu finansowego, załamania tempa rozwoju gospodarki Chin, spadku na giełdach , fali uchodźców z krajów objętych wojną oraz nieuczciwości wielkich korporacji związanych z produkcją żywności i leków, gdzie zatrucie środowiska w wielu krajach osiąga niebywałe rozmiary, zadajemy sobie pytanie, co my zwykli ludzie możemy zrobić?????? Na co możemy mieć wpływ ?
Tak jak odbiciem mikrokosmosu jest makrokosmos tak odbiciem nas i naszych rodzin jest całe społeczeństwo.
Nie możemy nikogo zmienić z wyjątkiem nas samych. Zacznijmy więc od siebie. Zobaczmy siebie z dystansu, nasze wady, a nie wady innych ludzi i zacznijmy je poprawiać. Starajmy się żyć zgodnie z dharmą, czyli dziesięcioma przykazaniami, które obowiązują w każdej religii. Zadawajmy sobie każdego dnia pytanie, czy to co robię podobałoby się Bogu ? Starajmy się wyciszyć będąc w świadomości bez myśli, wejść głębiej w nas samych. Dżihad to walka nie z innowiercami, ale z naszymi własnymi ułomnościami, słabościami : pożądaniem, chciwością i chęcią posiadania władzy, gniewem i złością, zazdrością, nienawiścią, strachem, lenistwem, uzależnieniami, nieuczciwością wobec siebie samego i wobec innych ludzi w mowie i czynach, brakiem przebaczania, ocenianiem i krytykowaniem innych ludzi, dominowaniem ich, brakiem wiary w siebie i w Boga.
Zacznijmy od przebaczenia sobie wszystkiego co złego uczyniliśmy w przeszłości lub tego, że mogliśmy coś zrobić dobrego, a nie uczyniliśmy. Następnie przebaczmy wszystkim ludziom, którzy skrzywdzili nas. To co było dotyczy przeszłości, której już nie ma, bo jesteśmy w teraźniejszości. Zarówno dobro jak i zło dawane innym ludziom, wraca do nas zwielokrotnione, więc współczujmy tym co nas skrzywdzili i przebaczmy. Wszyscy ludzie zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i mają Go w sobie. Spróbujmy zobaczyć Boga w innych ludziach, niezależnie jaką religię wyznają. Wszystkie religie bowiem wyszły z jednego źródła, od tego samego Boga i nauka Jego była głoszona przez pra - mistrzów w różnych czasach i na różnych kontynentach:

Raja Janaka (Radża Dżanaka) - 5000 r p.n.e.,Indie
Abraham - 2000 r p.n.e., Mezopotamia i Palestyna
Mojżesz - 1200 r p.n.e., Egipt i Palestyna
Zarathustra - 1000 r p.n.e., Persja (Iran)
Lao-Tse (Lao-Zi) - szósty wiek p.n.e., Chiny
Konfucjusz (Kong-Zi) - 551-479 r p.n.e., Chiny
Sokrates - 469-399 r p.n.e., Grecja
prorok Mahomet - 570-632 r , Arabia
Guru Nanak - 1469-1539 r , Indie
Shri Sai Baba (Sai Nath) z Shirdi- 1838-1918 r , Indie

To ludzie nieograniczonego, nieskończonego, wszechmogącego, wszechprzenikającego Boga ograniczają do jednego imienia, a przecież każdy przymiotnik określający Boga może być Jego imieniem.
To co możemy robić - to modlić się do Boga o mądrość, wiedzę, rozróżnienie co jest dobre, a co złe, co jest prawdą, a co fałszem, wyciszyć umysł, aby móc dostać od Niego odpowiedź. Wyciszenie umysłu i bycie w stanie świadomości bez myśli - to medytacja. Możemy Go prosić o obudzenie boskiej energii w nas samych i w innych ludziach, prowadzenie nas przez życie do naszego przeznaczenia. Bądźmy szczerzy, skromni i pokorni we wszystkich naszych działaniach. Jeżeli będziemy medytować dwa razy dziennie po 10 minut każdego dnia to osiągniemy spokój wewnętrzny i równowagę radząc sobie z każdym stresem.
Zmienić społeczeństwo możemy przez odpowiednie wychowanie naszych własnych dzieci, bo to one w przyszłości będą tworzyć to społeczeństwo, będą politykami, liderami, twórcami, artystami, rzemieślnikami, naukowcami itp.
Tylko przez swój własny przykład, nasze własne zachowanie i postępowanie możemy zachęcić innych do pójścia w nasze ślady. Ludzie poczują od nas spokój wewnętrzny i miłość, która jest bezwarunkowa, pełna wyrozumiałości, cierpliwości i współczucia. Ta nasza równowaga i harmonia, spokój i miłość będą z nas emanować na całe nasze środowisko, w którym żyjemy i dalej na cały świat a nawet wszechświat.
Zamiast narzekać na zło panujące dookoła nas, weźmy się do roboty i zacznijmy poprawiać ten świat poczynając od poprawy SIEBIE !
Bożena Czachowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.