Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2328 miejsce

Jak zmienić taryfę i zmniejszyć rachunki za prąd

Czy wiesz, że wysokość rachunku za prąd zależy nie tylko od ilości zużywanej energii, ale także od pory dnia, w której z niej korzystasz? W zależności od wybranej taryfy możemy płacić mniej, jeśli jesteśmy w stanie zużywać większość energii nocą i w weekendy.


Jak duże mam zużycie poza szczytem?

Każde gospodarstwo jest inne, dlatego też zanim zdecydujemy się na zmianę taryfy, powinniśmy ocenić, ile prądu w „godzinach tańszych” zużywamy w naszym domu. Jak to zrobić?

Jak wyliczył portal konsumencki Verivox.pl na podstawie danych publikowanych przez zakłady energetyczne, przeciętnie polskie gospodarstwo domowe zużywa 40 proc. energii „poza szczytem”.

Wspomniane czterdzieści procent na pierwszy rzut oka może wydawać się kwotą dość wysoką. Gdy zaczniemy jednak robić dokładne wyliczenia, to okaże się, że energia zużyta przez naszą chłodziarko-zamrażarkę oraz urządzenia pozostawione w trybie stand-by (jak telewizor, odtwarzacz DVD, wieża, drukarka) zużyją w godzinach nocnych tyle energii, że w przeciętnym gospodarstwie domowym da to w sumie około 20 proc. zużycia poza szczytem.

Gdy dodamy do tego oświetlenie, korzystanie z komputera i oglądanie telewizji w godzinach nocnych (po godz. 22:00), a czasami także dodatkowe ogrzewanie elektryczne, to przekonamy się, że zużycie poza szczytem zaczyna nam rosnąć nawet do 60 proc. W sytuacji, gdy mamy dynamiczne ogrzewanie akumulacyjne zużycie poza szczytem osiągnąć może poziom ponad 90 proc. całej energii, którą zużywamy.

Jak mam policzyć opłacalność i co zrobić dalej?

Jeśli chcemy ocenić opłacalność zmiany taryfy, możemy w tym celu zrobić obliczenia bazujące na taryfach publikowanych przez poszczególnych sprzedawców energii w Polsce. Możemy też skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów cen energii.

W celu zmiany taryfy na dwustrefową, należy skontaktować się ze swoim zakładem energetycznym, wypełnić odpowiedni wniosek i zawrzeć nową umowę.

Zazwyczaj w ciągu maksymalnie kilku dni odwiedzi nas monter, który założy dwustrefowy licznik energii. Wymiana licznika i cała procedura zmiany taryfy jest bezpłatna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobry temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.12.2008 19:37

W domu moich rodziców były dwa zegarowe liczniki, które przełączały się automatycznie o określonej godzinie na tańszą taryfę. Dzięki temu płacilismy rzeczywiście za zużycie energii elektrycznej mniej niż nasi sąsiedzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooooo, bardzo dobry temat !!!
Dziękuję i zapisuję do zapamiętania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.