Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2406 miejsce

Jak zmienić taryfę i zmniejszyć rachunki za prąd

Czy wiesz, że wysokość rachunku za prąd zależy nie tylko od ilości zużywanej energii, ale także od pory dnia, w której z niej korzystasz? W zależności od wybranej taryfy możemy płacić mniej, jeśli jesteśmy w stanie zużywać większość energii nocą i w weekendy.

 / Fot. Agata SzpakJakie właściwie mamy taryfy do wyboru?

Taryfa określa sposób rozliczania rachunków za zużytą energię. Ze względu na sposób rozliczania zużycia w ciągu dnia i tygodnia, gospodarstwa domowe w Polsce mają do wyboru następujące rodzaje taryf:

Taryfa jednostrefowa, symbolicznie oznaczana G11, jest najpopularniejszą taryfą wśród polskich gospodarstw domowych. Charakteryzuje się tym, że niezależnie od dnia tygodnia oraz godzin w ciągu doby, w których energia jest zużywana, płacimy zawsze stałą kwotę za każdą kilowatogodzinę (kWh).

Taryfa dwustrefowa (G12) w przeciwieństwie do G11 ma dwa poziomy opłat za energię w zależności od pory dnia. W godzinach „szczytu”: 6:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00 koszty te są o około 20 proc. wyższe niż w taryfie jednostrefowej. Natomiast w godzinach „poza szczytem”: 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00 koszty te są około 40 proc. niższe niż w taryfie jednostrefowej.

Taryfa weekendowa (G12w) jest odmianą taryfy dwustrefowej, w której do godzin „poza szczytem” zalicza się również weekendy.

Dzięki takiemu zróżnicowaniu możemy wpływać na wysokość naszego rachunku za prąd, zużywając jak najwięcej energii „poza szczytem” zamiast w godzinach „szczytu”.

Warto przy tym zaznaczyć, że taryfy G11, G12 oraz G12w mogą być różnie nazywane u poszczególnych sprzedawców energii.

Kiedy opłaca się zmienić taryfę jednostrefową na dwustrefową?

Zmiana taryfy jest opłacalna wtedy, gdy znaczną ilość energii zużywamy w godzinach „poza szczytem”. Zasada jest taka, że im więcej energii zużywamy „poza szczytem” , tym bardziej opłaca się zmiana taryfy na dwustrefową. Dzieje się tak dlatego, gdyż ceny za energię w godzinach poza szczytem są niższe.

Kiedy nie opłaca się zmieniać taryfy jednostrefowej na dwustrefową?

Jeśli w godzinach „poza szczytem” zużywamy małą ilość prądu, to po zmianie taryfy na dwustrefową możemy nawet zapłacić więcej. Najczęściej progiem opłacalności jest zużywanie 30 – 40 proc. energii elektrycznej w godzinach, w których energia jest tańsza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobry temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.12.2008 19:37

W domu moich rodziców były dwa zegarowe liczniki, które przełączały się automatycznie o określonej godzinie na tańszą taryfę. Dzięki temu płacilismy rzeczywiście za zużycie energii elektrycznej mniej niż nasi sąsiedzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooooo, bardzo dobry temat !!!
Dziękuję i zapisuję do zapamiętania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.