Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15553 miejsce

Jak zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach?

Co roku przy polskich drogach płonie coraz więcej zniczy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje program mający na celu zmniejszenie liczby tragicznych wypadków. Przebudowa "krajówek" ma zmniejszyć liczbę ofiar o 75 proc.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. APPPolska przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących wypadków drogowych. Codziennie ginie w nich 15 osób, co w ciągu roku daje liczbę ponad 5 tysięcy zabitych. - Drogi krajowe stanowią zaledwie 5 proc. całej sieci dróg w Polsce, a ginie na nich blisko 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych - informuje nadkomisarz Armand Konieczny, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Policji.

W okresie od stycznia do września bieżącego roku na polskich drogach zginęło 3838 osób, a 46221 zostało rannych.

By zatrzymać drogowy zegar śmierci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury przygotowała program „Drogi zaufania”, który ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Jego celem jest zmniejszenie do 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. W 2007 roku akcję realizowano na drodze krajowej numer 8 – najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w naszym kraju. W efekcie, w okresie trwania programu liczba ofiar śmiertelnych na trasie spadła o 28 proc. W tym roku objęto nim osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9). Pomysłodawcy planują zmodernizowanie 418 kilometrów nawierzchni, przebudowę 65 skrzyżowań, budowę 90 kilometrów ścieżek rowerowych i chodników, a także oświetlenie 91 przejść dla pieszych. W przyszłym roku planowane jest wprowadzenie programu na kolejnych 88 trasach szybkiego ruchu. Dzięki temu wszystkie drogi krajowe w naszym kraju zostaną objęte programem „Drogi zaufania”.

Innym elementem programu jest wprowadzenie skutecznego systemu fotoradarów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w porozumieniu z policją zaplanowała ustawienie kilkuset kontrolerów prędkości w najbardziej niebezpiecznych punktach. Ich umiejscowienie wybierane jest na podstawie analiz naukowych. Urządzenia sponsorowane są przez policję, natomiast GDDKiA zapewnia ich montaż. Organizatorzy akcji podkreślają, iż dobrze zaplanowany system fotoradarów skutecznie walczy z piratami drogowymi. We Francji liczba ofiar śmiertelnych spadła dzięki niemu o 30 proc.

Więcej informacji oraz mapy przedstawiające drogi objęte programem pod adresem: www.drogizaufania.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja znam jeden dobry sposób - wybudować porządne i bezpieczne drogi! Dzisiaj akurat wróciłem z trasy i po drodze napotkałem na rzecz ciekawą, a mianowicie zamiast wyremontować nawierzchnię postawiono znak, że droga jest częściowo uszkodzona na odcinku 16 kilometrów i trzeba uważać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.