Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4457 miejsce

Jak zmniejszyć spalanie paliwa 0,5L na 100KM stosując żarówki LED

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-12-07 13:39

Żeby znacznie oszczędzić na paliwie można nie tylko zastosować żarówki Led do jazdy dziennej które dadzą oszczędność zużycia energii nawet do 130Wat ale i zastosować na całe oświetlenie auta.

Producenci coraz częściej wyposażają nowe samochody w światła LED, które mają służyć do jazdy dziennej. Panuje też moda na niefabryczny montaż takich świateł w starszych pojazdach. Czy to tylko ostatni trend i chęć upiększenia samochodu, czy może rzeczywista oszczędność?

Badania na temat świateł w technologii LED wykonała niedawno firma Hella, producent oświetlenia samochodowego. Wynika z nich, że zwykłe żarówki stosowane w światłach mijania zużywają mniej więcej 150 W. Dwie lampy wykonane w technologii LED potrzebują… 10 W. Oprócz tego nowoczesne rozwiązania LED-owe są o wiele bardziej żywotne. Mogą wytrzymać ok. 10 tysięcy godzin, co kilkunastokrotnie przewyższa żywotność klasycznej żarówki samochodowej.

Nie dość, że taka żarówka jest trwalsza, to zmniejsza jeszcze zużycie paliwa. Podczas jazdy na światłach mijania apetyt samochodu na paliwo wzrasta o ok. 0,2 litra. Niemiecki instytut BAST w swoich badaniach udowadnia, że światła LED nie mają wpływu na spalanie lub ten wpływ jest tak niewielki, że oscyluje w granicach błędu statystycznego czy oby napewno?

Wszystko zależy od tego jak został przeprowadzony test,zapewne na nowych samochodach z dobrymi akumulatorami.
Nie znamy dokładnych parametrów takiego testu i wszystkich możliwych czynników wpływających na zmniejszenie spalania paliwa.
A są to:
-Wiek akumulatora
-Stan naładowania akumulatora
-Stan alternatora
-Warunki atmosferyczne(zima-lato)

Im więcej urządzeń elektrycznych używamy w samochodzie typu radio,subwoofer,klimatyzacja,elektryczne podgrzewane lusterka,ogrzewanie tyl.szyby,podgrzewane siedzenia,itp wszelka elektronika-elektryka tym większy opór ma alternator by wytworzyć prąd jednocześnie zasilić to i ładować akumulator na bieżąco nie wspominając o światłach.

Jeśli auto jeździ na krótkich trasach typu miasto i często robi postoje alternator stawia stały opór czyli większe obciążenie silnika a tym samym większe spalanie.

Strzałki pokazują napięcie wytwarzane w uzwojeniach alternatora przez wirujący magnes


Żeby znacznie oszczędzić na paliwie można nie tylko zastosować żarówki Led do jazdy dziennej które dadzą oszczędność zużycia energii nawet do 130Wat ale i zastosować na całe oświetlenie auta.

Na same oświetlenie tablic rejestracyjnych potrzeba 4 żarówek po 10W czyli łącznie 40W,zamiennik Led 0.36W x4 około 1,5W i mamy zmniejszenie o 38,5W,

Żarówka P21- zastosowanie kierunkowskazy, światła stop, przeciwmgłowe tylne, światła cofania, światła dzienne.
P21 21W x8=168W odpowiedniki Led 5W x8=40W i mamy zmniejszenie o 128W

Łącznie mamy około 300W poboru mniej z akumulatora dzięki czemu będzie mniej pobierał z alternatora dając mniejszy opór i mniejsze spalanie nawet i pól litra na setkę wymieniając całe oświetlenie auta na żarówki Led.

Pamiętajmy o homologacji do świateł dziennych (przednich) nie muszą być wcale drogie wybór jest obszerny, a kto chce mieć markowe musi liczyć się z przepłaceniem,co do innych żarówek nie polecam kuszącej ceny 2zł a od takiej się zaczynają w zwyższ,dodatkową oszczędnością jest to że rzadko się przepalają w porównaniu do tradycyjnych.

Materiały pomocnicze-
Panele słoneczne plan oszczędzania
http://www.monitorpolskislowian.iq24.pl/default.asp?grupa=189711&temat=143272&nr_str=1

TheAspartam
http://monitorpolskislowian.iq24.pl/default.asp?grupa=189711&temat=353024
(Mirosław Rozmarynowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.