Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14584 miejsce

Jak znaleźć równowagę między pracą zawodową a życiem osobistym?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-13 16:08

Pogodzenie pracy zawodowej i życia osobistego nie jest łatwym zadaniem, coraz częściej bowiem pracodawcy wymagają pełnej dyspozycyjności i całkowitego zaangażowania w wykonywanie powierzonych zadań.

Pobudka wczesnym rankiem, a potem kilka, kilkanaście godzin spędzonych w pracy. Następnie zakupy, obiad, sprzątanie, przygotowanie dzieci do szkoły... Późnym wieczorem chwila dla siebie, o ile nie trzeba dokończyć projektu do pracy. Jak wielu z nas mogłoby powiedzieć: tak właśnie wygląda mój dzień? Zapewne każdemu takie dni się przytrafiają. Warto pomyśleć jednak nad tym, co można zrobić, żeby to zmienić.

Przede wszystkim trzeba spróbować oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Nie powinno się zabierać pracy do domu. Oczywiście sporadycznie może być tak, że konieczne będzie dokończenie
np. jakiegoś zestawienia w domu. Trzeba jednak unikać takich sytuacji. Jak? Rozplanujmy swoją pracę, wyznaczając zadania priorytetowe. Zaczynajmy zawsze od tych najbardziej pilnych. Dobrze jest także postarać się skończyć jedną rzecz i dopiero wtedy zaczynać kolejną – często robienie kilku rzeczy jednocześnie spowalnia pracę.

Ponadto trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest odpoczynek. Gdy jesteśmy wypoczęci, to mamy więcej energii do pracy. Warto zadbać także o swoją sprawność fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu, np. spacer, zrobi dobrze każdemu. Równie ważny jest odpoczynek weekendowy. Czas spędzony z najbliższymi pozwoli nam oderwać się od codziennych trudności i zmartwień.

Dobrym sposobem na odejście stresu po ciężkim dniu w pracy może być poświęcenie się jakiemuś hobby. Jednych relaksuje słuchanie muzyki, czytanie, oglądanie filmów, innych zaś sport, gra na instrumencie itp. Wśród wielu możliwości każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pamiętajmy, że praca jest tylko jednym z elementów naszego życia. Oddzielenie jej od życia osobistego pozwoli nam na zachowanie równowagi między tymi dwiema sferami, co w rezultacie sprawi, że będziemy szczęśliwsi.

Roman Cieciuch (Zielona Linia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Igor M
  • Igor M
  • 25.08.2012 16:26

Kilka lat temu sam miałem problem jak pogodzić życie z pracą. Pracowałem po 13 godzin 6 dni w tygodniu i moje życie to było: praca, sen, praca, sen i jedynie w niedziele miałem czas na coś innego. Ale długo tak się nie da.. Szukałem nowej pracy, latałem po serwisach jak gowork czy http://www.liderpracy.pl i po kilku miesiącach udało mi się zmienić. Teraz pracuje 8 godzin dziennie i co drugą sobotę mam wolną.
TAKA RADA: NIE HARUJCIE JAK WOŁY, BO NIE PIENIĄDZE SA NAJWAŻNIEJSZE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Senderski
  • Piotr Senderski
  • 06.07.2011 23:50

Wybór zawodu, a wcześniej także wybór rodzaju wykształcenia, powinien być zarówno zgodny z własnymi zainteresowaniami, uzdolnieniami i temperamentem, jak i realny, czyli powinniśmy się zastanowić, czy pracownicy o określonym profilu są obecnie (oraz czy będą w przyszłości) poszukiwani przez pracodawców. Jeżeli jesteśmy przekonani, że pracuje się tylko dla pieniędzy, sprawdźmy przede wszystkim, czy bylibyśmy dostatecznie usatysfakcjonowani z przeciętnych zarobków w rozważanym przez nas zawodzie.

Kiedy już ustalimy, jakiego rodzaju praca, czyli wykonywanie jakiego typu obowiązków zawodowych najprawdopodobniej będzie nam odpowiadać, dowiedzmy się, zanim zaczniemy szukać zatrudnienia, jak wygląda typowy dzień pracy pracownika wykonującego ten zawód. Pomóc w tym może ktoś znajomy, kto od dawna pracuje w danej branży i chętnie o tym opowie lub wizyta w firmie zatrudniającej pracowników o pożądanym przez nas profilu zawodowym. Osoby uczące się lub absolwenci mogą skorzystać w tym celu z praktyk lub staży wakacyjnych (jeśli będą mieli przekonanie, że rzeczywiście podczas takiej pracy będą wykonywać obowiązki z interesującej ich dziedziny lub będą bezpośrednio współpracować z osobami wykonującymi określony rodzaj pracy). Trzeba jednak pamiętać, że taki staż, jeśli zechcemy go później wpisać w CV, będzie już nas w przyszłości podczas starań o stałą pracę w pewnym stopniu szufladkował w oczach pracodawców. Źródło: www.praca5.pl/praca-zgodna-z-wlasnym-charakterem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.