Facebook Google+ Twitter

Jak ZOMO pacyfikowało "S". Inscenizacja w 25. rocznicę stanu wojennego

Jednym z głównych punktów łódzkich obchodów 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była rekonstrukcja pacyfikacji siedziby Zarządu Regionu Łódzkiego "Solidarności" przez ZOMO.

Łódzkie obchody XXV rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - grupa manifestantów | fot. B. Stawowski Młodzi ludzie powiewający flagami "Solidarności" i NZS   zgromadzili się   przy ul. Piotrkowskiej 260 o godz. 11. Potem pojawili się działacze "S" oraz władze miasta i województwa. Ówczesny przywódca łódzkiej "Solidarności" Andrzej Słowik odczytał komunikat nawołujący do strajku powszechnego. Podpisał go wtedy z Jerzym Kropiwnickim, dziś prezydentem miasta. Zabrał też głos obecny przewodniczący "S" – Waldemar Krenc.Andrzej Słowik, przywódca łódzkiej Solidarności w latach osiemdziesiątych | fot. B. Stawowski

Nagle pod budynek podjechały wozy milicyjne, a z nich wyskoczyli zomowcy. Otoczyli wejście, a po chwili wyprowadzili działaczy "Solidarności", których siłą wtłoczyli do milicyjnego stara. Stojący tłum skandował Pod budynek podjechały wozy milicyjne wypełnione zomowcami | fot. B. Stawowskihasła: „Zima wasza, wiosna nasza”, „Gestapo” i „Solidarność”. Funkcjonariusze ZOMO rozpędzili tłum i odjechali.

Była to inscenizacja grudniowych wydarzeń w Łodzi Wzięli w niej udział Funkcjonariusze ZOMO przed siedzibą Zarządu Regionu Łódzkiego NSZZ Solidarność | fot. B. Stawowskiuczniowie XXXIV LO im. Krzysztofa Kieślowskiego. Wielu łodzian obserwujących widowisko doskonale pamiętało tamte wydarzenia. Razem z aktorami wykrzykiwali wolnościowe hasła.

Po inscenizacji otwarto wystawę „Solidarność łódzka w latach osiemdziesiątych”. Ówcześni i obecni działacze związku wspominali tamte wydarzenia, oglądając zdjęcia i pamiątki z okresu stanu wojennego.

Czołowe miejsce zajmował pomnik wykonany przez Lecha Rzeźba Lecha Milczarka | fot. B. StawowskiMilczarka z okazji 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
– Pomnik symbolizuje dramat Polaków. Wykrzywione kraty to zniewolenie, ale już przez walący się system. Biały marmur to czystość, czyli niewinnie cierpiący ludzie, a ręka zrywającą kartkę z kalendarza, to uwięziony działacz "Solidarności", który ową kartkę zrywa już w niewoli – opowiada autor rzeźby. – Trzeba pamiętać, że pierwsi działacze związku zostali aresztowani już 12 grudnia.

Wojewoda łódzki, Helena Pietraszkiewicz tak mówi o tamtych wydarzeniach: - Rok 1981 wpisał się w historię jako czas krótkiej, ale dramatycznej drogi do wolności. Polacy nie chcieli przyjąć na kolanach ówczesnej sytuacji. Wojewoda łódzki, Helena PietraszkiewiczCzłonkowie NSZZ "Solidarność" i NZS ruszyli do walki o wolność i niepodległość. Doskonale pamiętam głos mówiący w słuchawce „Rozmowa kontrolowana”, czołgi na ulicach i szlabany na rogatkach miast. Polacy udowodnili, że mimo wyniszczenia, są w stanie przeciwstawić sile ZSRR. Czasy były bardzo trudne. Łatwo było wtedy stracić życie, pracę czy przekreślić karierę. Ale ludzie wiedzieli o co walczą i swą walkę wygrali. Bardzo ważne jest, aby historię stanu wojennego przekazywać młodym ludziom, którzy nie byli świadkami tych wydarzeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.