Facebook Google+ Twitter

Jak zorganizować dobre mistrzostwa? Trzeba uspołecznić Euro

Mundial 2010 w RPA to już historia. Przed nami Euro 2012 - co jeszcze możemy zrobić, by zaprezentować się jak najlepiej? Przede wszystkim zaangażować całe społeczeństwo - mówią organizatorzy.

Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:BudowaStadionuNarodowego_20100711.jpg&filetimestamp=20100711113451Ci, którzy mieli szansę obejrzeć mistrzostwa w RPA byli pod wrażeniem. Afryka pokazała znakomitą organizację ogromnej imprezy jaką jest Mundial. Teraz czas na Polskę, w końcu to my za niecałe dwa lata gościć będziemy całą Europę. Doświadczenia uczestników i obserwatorów poprzednich rozgrywek mają wskazać nam drogę do przygotowań na nasze Euro.

Co możemy osiągnąć w tak krótkim czasie? Zbudujmy takie emocje i taką solidarność, żeby to nie był obowiązek, z którego będziemy rozliczać tylko władzę publiczną. Wszyscy obywatele muszą sami siebie rozliczyć - przekonywał dziś na specjalnej konferencji poseł Janusz Piechociński.

Organizacja Euro to nie tylko budowanie dróg i wydawanie kasy budżetowej. To przede wszystkim silne więzy wszystkich samorządów. Władze lokalne muszą się zaangażować, aby można było rozwijać sport już na najniższym poziomie - w podstawówkach i szkołach średnich. 16 konferencji wojewódzkich ma zachęcić poszczególne regiony do włączenia się w sportową działalność. W Afryce przy każdej szkole zlokalizowane jest pełnowymiarowej boisko. W Polsce dopiero dzisiaj zaczyna się inwestować w tego typu placówki.

Euro dotyczy wszystkich nas, nie tylko miast, w których będą rozgrywki - mówił Jerzy Engel. Dlatego organizatorzy chcą, aby w przygotowania do mistrzostw włączył się każdy. W całym przedsięwzięciu chodzi nie tylko o rozgrywki na stadionach, które potrwają miesiąc, a potem wszystko wróci do "normy". Euro ma być pretekstem do tego, abyśmy stali się lepszymi Polakami. Nawet tak drobny gest ze strony rodzica, jak zaprowadzenie dziecka na trening i śledzenie jego postępów w sporcie - ma znaczenie. Bo futbol to wielkie święto młodzieży.

Każde mistrzostwa mają swoje przesłanie. W RPA dominować miało hasło "stop rasizmowi". Co prawda zostało nieco przesłonione przez słynne wuwuzele, ale wciąż Afrykańczycy pokazali się światu, jako ludzie, którzy też umieją się zorganizować, też kochają sport i potrafią pięknie go przeżywać. Nasze polsko-ukraińskie Euro ma udowodnić, że poprzez sport łamiemy granice. Polska to kraj, który od kilku lat integruje się z Unią Europejską i prężnie rozwija infrastrukturę, natomiast Ukraina jeszcze trochę pozostaje w tyle. Ale mistrzostwa nie będą oceniane oddzielnie. Będą naszą wspólną wizytówką na arenie międzynarodowej.

Oczywiście Euro to nie tylko sama organizacja, ale także sportowe wyniki naszej reprezentacji.
Świat będzie nas oceniał przez pryzmat naszej drużyny - mówił trener Andrzej Strejlau -Posiadanie zawodników to jedno, a stworzenie drużyny to drugie. Trenerowi Smudzie w zakresie monitoringu piłkarzy oraz ich indywidualnego przygotowania fizycznego będzie pomagał Wydział Szkolenia z Jerzym Engelem i Andrzejem Strejlau na czele.

Nie byłoby tych mistrzostw, gdyby nie kibice. W końcu to dla nich przygotowywane jest to wielkie widowisko. Jednak polska piłka często kojarzy się z wulgarnymi, niebezpiecznymi kibicami, którzy podczas meczów wykrzykują obraźliwe piosenki. Receptą na tą sytuację ma być specjalnie powołana komisja wyposażona w olbrzymie kompetencje, żeby przygotować kibiców na Euro. Ma ona współpracować ze Związkiem Stowarzyszeń Kibiców, który skupia około 40 pododdziałów. Te mistrzostwa mają zmienić nasz sposób kibicowania, ale to zostanie osiągnięte tylko wtedy, gdy kluby zaoferują kibicowi coś od siebie. Patrząc na polskie stadiony, od razu widać, że do tej pory kluby nie przykładały zbyt dużej uwagi do swoich fanów. Mistrzostwa mają pomóc zmienić tą estetykę, nie tylko na miesiąc rozgrywek, ale już na zawsze.

Ze względu na to, że Euro to ogromne święto futbolu, nasz kraj ma być otwarty dla wszystkich. Dzisiaj trzeba uruchomić te obszary, o których mówimy za mało. Przede wszystkim uspołecznić Euro i pokazać, że Polacy nie tylko ciągle biorą z Europy, ale także mogą coś dać. Jednak państwo opiekuńcze już dawno się skończyło. Trzeba dać ludziom inicjatywę. - przekonywał poseł Janusz Piechociński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Katarzyna, jako Praktykantka artykułem zasługuje na 5*, bo zasłużona ocena motywuje do doskonalenia warsztatu dziennikarskiego.
Moderatorzy natomiast nie są poddawani ocenie, bo występują anonimowo, ale to już inny temat i akurat nie w tym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam parę uwag. Przede wszystkim nikt jakoś specjalnie (oprócz oczywiście Seppa Blattera) mundialu nie zachwalał. W żadnym kraju na świecie, a już na pewno nie w RPA, nie ma pełnowymiarowego boiska przy każdej szkole. Hasło "Stop Rasizmowi" przyświeca działalności Fify już od dawna i też nie jest tak, że każde mistrzostwa mają swoje przesłanie (jeśli takowe mają z chęcią je poznam). Co do kibiców, to proszę pamiętać, że bilety na Euro nie dostają stadionowe bandy, nie dostają ich kluby, które mogą sobie z nimi zrobić co im się żywnie podoba. Są one losowane. Nie wiem też, jakie to kompetencje ma mieć ta komisja. Poza tym artykuł mi się podoba i wybacz Katarzyno moją "zrzędliwość", ale pisanie o sporcie oceniam wyjątkowo surowo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)))
Sokole oko p. Romana na wirtualnych karczowiskach!
Zagadką pozostaje czy Praktykant to klon Wydawcy, czy Wydawca jest klonem Praktykanta.
System informatyczny chyba sobie z tym nie poradził :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może dwa w jednym ! Panie Romanie...

Pani Kasiu BRAWO !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest ciekawe Katarzyna pisze jako PRAKTYKANT a komentuje jako WYDAWCA. Dwa w jednym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może powinnam była napisać "W RPA" - bo to stamtąd wrócili nasi polscy działacze, którzy na konferencji zachwycali się organizacją mistrzostw i stanem placówek sportowych.
Akurat wczoraj rozmawiałam jeszcze z kolegą, ktory był przez cały czas rozgrywek wolontariuszem w RPA i ma nieco inne zdanie niż nasi eksperci. Wiadomo, że VIPom krzywda się nie stanie, a zwykłym przyjezdnym -tak. Ale to już jest temat na oddzielny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Afryce przy każdej szkole zlokalizowane jest pełnowymiarowej boisko"?!
Wystarczy wejść na stronę UNICEF-u albo fundacji Schools For Africa, żeby się przekonać, że to nieprawda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.