Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3560 miejsce

Jak zostać astronautą?

Astronauta - dziecięce marzenie czy realny zawód? Poznaj tajniki tej niezwykłej pracy.

Armstrong na księżycu / Fot. N.Armstrong,public domain,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Buzz_salutes_the_U.S._Flag.jpgJak wygląda praca astronauty?
Jeśli uważasz, że zawód astronauty polega na systematycznych lotach w przestrzeni kosmicznej i ciekawych, często bardzo niebezpiecznych, doświadczeniach - mylisz się! Kosmonauci to przede wszystkim pracownicy rządowi, których praca najczęściej sprowadza się do długich matematycznych wyliczeń i laboratoryjnych doświadczeń. Każdy z nich musi mieć również idealną kondycję fizyczną, posiadać bardzo wysokie kwalifikacje oraz przejść wiele szkoleń. Faktem jest, że większość astronautów nigdy nie była w kosmosie, a codzienna ich praca to nie loty, lecz nużące kalkulacje. Na świecie jest kilka tysięcy astronautów. Zaledwie kilkadziesiąt z nich spędziło czas w kosmosie.

Jak się ogolić w kosmosie? Astronauta NASA w Warszawie

Astronauta, kosmonauta, taikonauta...
Słowo "astronauta" wywodzi się z XX-wiecznej literatury science-fiction. Oficjalne narodziny słowa datuje się dopiero na rok 1958. W Rosji zawód ten nazywają "kosmonauta". W Chinach z kolei przyjęła się nazwa "taikonauta".

Neil Armstrong / Fot. Domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Neil_Armstrong_pose.jpg&filetimestamp=20071014100437NASA: rekrutacja
Początkowo od chętnych na stanowisko podróżnika kosmicznego wymagano tylko dobrych zdolności analitycznych oraz idealnej kondycji fizycznej. Z biegiem czasu Agencja Kosmiczna jednak podniosła poprzeczkę. Od końca lat 50. XX wieku NASA zaczęła przyjmować w swoje szeregi tylko wojskowych pilotów.

Kandydat musiał mieć:
- mniej niż 40 lat
- wzrost poniżej 180 cm
- tytuł naukowy
- doświadczenie w lotach (ponad 1500 godzin w powietrzu).

Po co latamy w kosmos?


Pierwsza rekrutacja NASA spośród 508 chętnych wyłoniła zaledwie 7 przyszłych astronautów. Grupa ta często nazywana jest "Mercury Seven". Od lat 60. NASA jeszcze bardziej ograniczyła rekrutację, zatrudniając tylko najwybitniejszych inżynierów. Jak jest teraz? Agencja Kosmiczna prowadzi całoroczny nabór na stanowisko astronauty I (pilot) oraz astronauty II (specjalista ds. misji). Pierwszy zajmuje się obsługą statków kosmicznych oraz realizuje loty. Specjalista do spraw misji z kolei prowadzi zaawansowane badania przestrzeni kosmicznej.

Aby zostać pełnoprawnym pracownikiem Amerykańskiej Agencji Kosmicznej trzeba być obywatelem USA. Dla obywateli innych państw NASA oferuje program NPP - NASA PostDoctoral Program, skierowany do wybitnych naukowców. Polacy również mogą aplikować!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Monika
  • Monika
  • 29.05.2011 18:46

Sam pójdź do szkoły, bo po polsku nie potrafisz pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KONTAKT UFO
  • KONTAKT UFO
  • 01.04.2011 16:59

Jezeli Polskia mlodiez mysli ze USA program kosmiczny to przyszlosc to sie moze pomylic,wystrzeliwujac rakiete nosna ktora spala 100mln.litrow paliwa w jednom strone,kabiny bez podlogi grawitacyjmej , po paru misiacach ciala ludzkie sie rozkladajom gnijom,zadna roslina, czy zwierze ni moze zyc bez podlogi grawitacyjnrj ktora ma takie same przyciaganie planeta ziemia. USA niema nawet podstaw do lotow dalekich, nie tedy droga,tak samo Rosjanie,czy Chiny,wyslijcie ich do szkoly spowrotem,zeby wam bajek nie opowiadali,zobacz na UFO niema paliwa,tylko napedem jest naturalna-magnetyczna-energia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.