Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

411 miejsce

Jak zostać "królem"? Kulisy walki o kościelną władzę...

Kłamstwa, intrygi, pieniądze, romanse, tajne dokumenty i walka o władzę. Jak kardynałowie poradzą sobie z wyborem nowego papieża? Robert Harris powraca z thrillerem, którego akcja toczy się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej.

Robert Harris, Konklawe okładka książki / Fot. Wyd. AlbatrosGdy świat obiega informacja o śmierci Ojca Świętego, oczy wszystkich katolików skierowane zostają na Watykan – najmniejsze na świecie państwo i jednocześnie najbardziej tajemnicze. Tuż po stwierdzeniu zgonu Biskupa Rzymu uruchomione zostają uświęcone wieloletnią tradycją procedury. Rozpoczyna się okres sede vacante, którego zwieńczeniem będzie wybór kolejnego następcy Świętego Piotra. To właśnie ten owiany tajemnicą rytuał jest głównym wątkiem książki Roberta Harris’a zatytułowanej Konklawe.

W Domu Świętej Marty w Watykanie, w swoim prywatnym apartamencie umiera papież, którego Kuria Rzymska nie darzyła zbytnią sympatią, tylko dlatego, że propagował ideę ubogiego Kościoła. Wraz ze śmiercią Biskupa Rzymu swoje funkcje tracą wszyscy watykańscy urzędnicy poza kamerlingiem i dziekanem Kolegium Kardynalskiego. I to właśnie wokół tego drugiego rozgrywa się akcja powieści.

Jacopo Lomeli, bo o nim mowa, to 75-letni biskup Ostii. To na jego barkach spoczywa ciężar zorganizowania i przeprowadznia konklawe. Kardynał, któremu wiek daje się już we znaki, jakiś czas temu złożył rezygnację z pełnienia swoich funkcji, jednak zmarły papież jej nie przyjął. Nową głowę Kościoła wybrać ma 117 kardynałów. Szybko okazuje się, że Kolegium powiększy się o jeszcze jednego członka.

Tuż przed rozpoczęciem głosowań w Domu Świętej Marty, w którym na czas konklawe przebywają elektorzy, pojawia się nieznany nikomu kardynał Benitez z Filipin, którego zmarły papież wyniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami. Uczynił go kardynałem in pectore. Ale konklawe to nie tylko wybór głowy Kościoła katolickiego, to także wybór głowy państwa. I tutaj zaczyna się polityka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.