Facebook Google+ Twitter

"Jak zostać pisarzem" na krakowskich Targach Książki

Jednym z seminariów tegorocznych Targów Książki w Krakowie było spotkanie z autorami podręcznika "Jak zostać pisarzem", wydanego przez Bukowy Las. Pierwszy w Polsce poradnik pisania powieści i nie tylko, może stać się jedną z ważniejszych propozycji książkowych 15. edycji Targów.

 / Fot. .Wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, równocześnie literaturoznawcy, krytycy literaccy i pisarze, napisali pierwszą w Polsce książkę - poradnik pisania powieści i innych form literackich. Autorami poradnika "Jak napisać powieść" są profesorowie: Andrzej Zawada i Paweł Urbaniak oraz doktorzy: Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Leszek Pułka i Karol Maliszewski.

W krajach anglosaskich takich książek napisano bardzo wiele. Niektóre z nich,
przetłumaczone na język polski są w naszym obiegu wydawniczym. Słabą stroną tych wydawnictw jest jednak przywoływanie w poradnikach przykładów z literatury nieobecnej na naszym rynku. Uczenie się pisania w USA trwa sporo lat. Trudno zrozumieć nasz polski opór i sceptycyzm wobec creative writting. Dziwne to, że kompozytor kończy akademię muzyczną, malarz akademię sztuk pięknych, a pisarzowi wystarczy tylko talent. W ostatnich latach ten opór i tabu, przełamuje się, istnieją różne formy kształcenia pisarzy.

Książka "Jak zostać pisarzem" uczy pisania na dwóch poziomach: twórczym i podstawowym. Osoby piszące znajdą w niej zasób wiedzy gotowej o rzemiośle pisania powieści.

Tematyka dotycząca powieści obejmuje strukturę utworu literackiego, a więc zagadnienia związane z fabułą, czasem, przestrzenią, technikami narracyjnymi, postaciami, językiem, dialogami. Inne rozdziały odnoszą się gatunków prozatorskich i literacko- publicystycznych oraz specyfiki tekstów reklamowych. Książka opisuje również obecny rynek wydawniczy i medialny, problematykę pracy z redaktorem, życia literackiego i prawa autorskiego. W przykładach rozwiązań twórczych autorzy cytują przede wszystkim polskich twórców.

"Jak zostać pisarzem" jest równocześnie wykładem literaturoznawczym, wykładem gramatycznym, zeszytem ćwiczeń i traktatem o różnicy między literaturą wysoką a literaturą użytkową.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Brawo Panie Tadeuszu !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące! Myślę że dobremu autorowi potrzebne jest przede wszystkim "zacięcie";)) życia nie nauczysz się z podręczników szkolnych! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za polecenie tej pozycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.