Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

104 miejsce

Jak zostać poliglotą czyli jak skutecznie uczyć się języków obcych i nie zwariować [WIDEO]

Wkuwanie słówek czy oglądanie ulubionych seriali? Żmudne ćwiczenia z gramatyki czy słuchanie tekstów piosenek? Każda metoda jest dobra, by nauczyć się języka obcego. A najlepiej skorzystać ze wszystkich.

http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=593&picture=geschaft / Fot. Petr KratochvilAby nauczyć się języka obcego należy się nim przede wszystkim otaczać, czyli robić to, co robią małe dzieci kiedy uczą się języka ojczystego. Język jest obecny w ich życiu przez cały czas, a nie 3 razy w tygodniu po 90 minut. Najważniejsza jest systematyczność, styczność z docelowym językiem każdego dnia. Dziecko nieświadomie wykorzystuje każdą okazję do nauki języka i postępując w taki sposób można liczyć na sukces. Po co oglądać amerykański film po polsku, skoro można po angielsku? Chyba każdy ma swoje ulubione zagraniczne seriale, choćby tylko jeden. Warto je oglądać w języku oryginalnym, lub zaopatrzyć się w kopie z dubbingiem języka, którego się chcemy nauczyć. Warto również czytać jak najwięcej, na początek chociażby tylko nagłówki w gazetach. Postaraj się aby język obcy był obecny w każdej dziedzinie twojego życia, albo przynajmniej w tych dziedzinach, które są dla ciebie ważne.

Dorosły człowiek ma nad dzieckiem pewną przewagę: potrafi już czytać i pisać, co bardzo pomaga w nauce i ją przyśpiesza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dorosły człowiek nigdy nie wyćwiczy "rasowego" akcentu, jednak nie to jest najważniejsze. Ważne, żeby języka nie kaleczyć i nauczyć się wypowiadać słowa na tyle poprawnie, żeby nie zmieniać znaczenia wyrazów. Oczywiście również gramatyka jest ważna. Bez ćwiczeń gramatycznych można nauczyć się nowego języka tylko do pewnego stopnia. Jednak nawet nauka gramatyki może być przyjemna, jeśli nastąpi w odpowiednim czasie. Ćwiczenia gramatyczne wykonywane od samego początku mogą zniechęcać. Jeśli jednak rozpoczyna się naukę od zdań, które mogą przydać się w codziennym życiu (choćby takich, za pomocą których można bardzo wiele opowiedzieć na temat swoich zainteresowań, pracy i rodziny), pojawi się motywacja zarówno do dalszej nauki jak i poznania zasad gramatycznych rządzących zdaniami, które już znamy.

Dobrym sposobem na naukę języka jest muzyka. Teksty ulubionych piosenek przecież każdy zna na pamięć. W taki sposób bardzo łatwo i bez żadnego wysiłku można nauczyć się gotowych zdań, z których będziemy mogli kiedyś skorzystać. Piosenek się raczej nie zapomina. Można się nimi posłużyć również do nauki prawidłowego akcentu.
Nauka słówek ma sens tylko jeśli te słowa pojawiają się w kontekście, w całym zdaniu. Nieświadomie wtedy przyswajamy również gramatykę. Jeśli ktoś lubi, może tłumaczyć sobie zdania z jednego języka na drugi. Wbrew pozorom jest to bardzo dobre ćwiczenie i właśnie w taki sposób nauczyłam się włoskiego.

Kursy językowe mogą się przydać, ponieważ motywują do nauki. Ale spotykałam nieraz ludzi, którzy płacili mnóstwo pieniędzy za kursy, ale nie poświęcali w domu ani minuty na język, którego chcieli się nauczyć. Wymaganie od nauczyciela, że włoży nam znajomość języka do głowy nie ma sensu. To się nigdy nie stanie. Głównie z tego powodu, że nikt nie przebywa z nauczycielem przez 24h na dobę. Ludzie, którzy chodzą na kursy, ale nie pracują w domu, są irytujący zarówno dla nauczycieli jak i innych uczniów. Poznałam sytuację z obu stron.

Czy dziecko wstydzi się mówić? Oczywiście, że nie. Próbuje od samego początku. Warto więc i w tym przypadku uczyć się od dzieci. Przecież o niebo lepiej jest pojechać do Francji i łamanym francuskim zrobić zakupy, niż próbować porozumieć się np. po angielsku. W pierwszym przypadku Francuz może pomyśli, że jesteś po prostu głupi, ale w drugim poczuje do ciebie niechęć od samego początku. Więc i tak się nie dogadasz :)...

Zdarza się jednak czasami, że upatrzone przez nas w obcym kraju osoby nie chcą rozmawiać w swoim języku, wolą pochwalić się znajomością angielskiego (często biedną). Jest masa innych powodów, dlaczego ludzie nie lubią się posługiwać swoim językiem ojczystym i zawsze należy je uszanować i nie nalegać.

To do dzieła!


Zapraszam również na mój vlog: www.youtube.com/polishpolyglot oraz www.facebook.com/polishpolyglot

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

nie wiem czy tam z piosenek można się nauczyć języka. No i wszystkie te sposoby nie uczą komunikacji niestety. Dlatego no ja zacząłem powoli oglądać seriale po angielsku, ale też w ramach nauki gadania kupiłem sobie kurs metodą Emila Krebsa no i ćwiczę codziennie. O mówieniu nie można zapominać. to w sumie najważniejsze jak się pojedzie za granicę. Żeby się z kimś dogadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał. Z przyjemnością pozostawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.